REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Honda Civic 1.6 i-DTEC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Honda Civic słynie oprócz kontrowersyjnego wyglądu z wysokiej jakości wykonania, która przekłada się na świetne właściwości jezdne i duże walory użytkowe. W teście Civic z najnowszym sinikiem Diesla o pojemności 1,6 l i mocy 120 KM.

Rzadko się zdarza, żeby model o tak kontrowersyjnym wyglądzie jak najnowszy Civic, który w dodatku wygląda gorzej niż jego nie mniej wyrazisty poprzednik zaskarbił sobie sympatię tak szerokiej rzeszy kierowców.
Wszystko dlatego, że kompaktowy model Hondy broni się świetnym napędem i bardzo użytkowym wnętrzem.

REKLAMA

Zobacz też: Test Toyota Auris 2.0 D-4D 126 KM

Test Honda Civic 1.6 i-DTEC – wnętrze

Nowatorsko wyglądający kokpit Civica jest rozplanowany ergonomicznie i nie sprawia problemów podczas obsługi. Wszelkiego rodzaju wyświetlacze i wskaźniki są przejrzyste, a przełączniki znajdują się w zasięgu dłoni kierowcy.
Bardzo wygodnie wyprofilowane fotele uprzyjemniają dłuższe podróże, a szeroki zakres regulacji kolumny kierowniczej oraz fotela kierowcy ułatwiają znalezienie optymalnej pozycji. Widoczność z miejsca kierowcy jest bardzo dobra o ile patrzymy do przodu i na boki. Widok do tyłu ogranicza konstrukcja tylnej klapy bagażnika. W obecnej generacji modelu producent zdecydował się co prawda zainstalować wycieraczkę na wyższej części szyby, co poprawiło widoczność podczas opadów, ale nadal dobrym pomysłem jest zainwestowanie w czujniki parkowania.
Na tylnej kanapie miejsca jest wręcz zaskakująco dużo i nawet wysocy pasażerowie nie powinni narzekać na brak przestrzeni w okolicach kolan.
Bagażnik? Tu jeszcze większe zaskoczenie, bo z wynikiem 477 l pięciodrzwiowa Honda może stawać w szranki z samochodami z nadwoziem kombi.

Zobacz też: Test Skoda Octavia 1.8 TSI 180 KM

Test Honda Civic 1.6 i-DTEC – napęd/układ jezdny

Pracująca pod maską prezentowanego Civica jednostka napędowa to najnowsza konstrukcja japońskiego producenta. Czterocylindrowy, wysokoprężny silnik o pojemności 1,6 l rozwija moc maksymalną 120 KM przy 4000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy, jaki rozwija wspomniana jednostka napędowa to 300 Nm, dostępne od 2000 obr./min. Według danych producenta Civic 1.6 i-DTEC przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,5 s i może się rozpędzić do 207 km/h.
Nie są to oszałamiające osiągi, ale w praktyce okazuje się, że jazda Civicem jest o wiele przyjemniejsza niż mogłoby się wydawać wnioskując po danych technicznych. Przede wszystkim jednostka napędowa dysponuje wystarczającą do płynnej jazdy po mieście werwą już od dolnych zakresów obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Opel Astra sedan 1.7 CDTi 130 KM

Ale to co najbardziej zaskakuje podczas jazdy japońskim kompaktem to bardzo wysoka kultura pracy silnika oraz cicha praca jednostki napędowej bez względu na to na jak wysokich obrotach pracuje silnik. Podróżujących Hondą Civic nie nuży nieprzyjemny dźwięk typowego silnika Diesla ani nie męczą nieprzyjemne wibracje. Doskonałe wyciszenie pracy jednostki napędowej to zasługa nowatorskiego pomysłu. Konstruktorzy zastosowali system o nazwie Active Noise Cancellation, który rejestruje poziom hałasu w przedziale pasażerskim i w razie potrzeby wytwarza (automatycznie) przeciwdźwięk, który emitowany jest przez głośniki systemu audio.
Znawcy charakterystyki benzynowych jednostek napędowych Hondy będą zaskoczeni sposobem pracy najnowszego diesla. Oprócz tego, że auto płynnie przyspiesza od dolnych zakresów obrotów (nie ma efektu nagłego wciskania w fotel po przekroczeniu pewnej wysokości obrotów), to jeszcze w tym przypadku styl jazdy ma niewielki wpływ na zużycie paliwa. Gdy jeździmy nie wyróżniając się z potoku poruszających się dookoła nas samochodów bez trudu możemy osiągnąć wynik zużycia paliwa w ruchu miejskim na poziomie 5,5 l/100 km. Z kolei, gdy zaczniemy korzystać z górnego zakresu obrotów wtedy zużycie paliwa wzrośnie do około 6 l/100 km. Rewelacja.

Zobacz też: Test Mazda 6 2.2 Skyactiv-D 175 KM

Układ kierowniczy jest precyzyjny, a kierownica kręci się z odpowiednim oporem. Zawieszenie Hondy sprawnie pochłania nierówności nawierzchni zachowując optymalną sztywność podczas jazdy po ciasnych łukach. Przy czym opisywana generacja Hondy Civic z silnikiem wysokoprężnym bardziej neutralnie zachowuje się podczas skrętów niż wyposażona w silnik Diesla poprzednia generacja modelu. To m.in. dzięki znacznemu odchudzeniu konstrukcji (w tym silnika). Przód samochodu jest teraz lżejszy i auto ma mniejsze tendencje do podsterowności.

Zobacz też: Test Volvo V40 T5 R-Design

Test Honda Civic 1.6 i-DTEC – podsumowanie

Gdzie są minusy Hondy Civic, skoro dotąd można przeczytać same superlatywy? Minusem jest cena, która znacząco zbliża Civica z silnikiem wysokoprężnym do kosztów aut segmentu Premium. Podstawowa wersja wyposażeniowa Hondy Civic 1.6 i-DTEC kosztuje 82 tys. zł.
Dokładając do tej ceny koszt wyposażenia opcjonalnego, bez trudu przekroczymy kwotę 90 tys. zł. Zatem potencjalni nabywcy Civica z opisywanym silnikiem będą mieli dylemat – czy kupić Hondę, czy np. Volvo V40. Japoński kompakt broni się świetną jednostką napędową, właściwościami jezdnymi, obszernością bagażnika i przedziału pasażerskiego. Jednak do zakupu tej wersji Civica trzeba będzie bardzo zdecydowanego klienta, który nie ulegnie sile magnesu, którym przyciągają marki Premium.

Zobacz też: Test Kia Cee’d SW 1.6 CRDi

Honda Civic 1.6 i-DTEC - dane techniczne

Honda Civic 1.6 i-DTEC
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1597 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 120 KM/4000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 300 Nm/2000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 477 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 430/177/147 cm
Rozstaw osi 259,5 cm
V-max 207 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,5 s
Zużycie paliwa* 4,1/3,5/3,7 l/100 km
Cena od 82 000 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Honda Civic - przód
Moto.wieszjak.pl
Honda Civic - przód
Moto.wieszjak.pl
Honda Civic Fot. Artur Kapłan
Honda Civic Fot. Artur Kapłan
Honda Civic Fot. Artur Kapłan
Honda Civic Fot. Artur Kapłan
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA