REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dacia Duster: SUV dla niewymagających

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Matejewski
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe zalety Dacii Duster to napęd na cztery koła oraz niska cena. Czy to wystarczy żeby zdecydować się na zakup takiego samochodu?

Dacia Duster to najtańszy SUV dostępny na polskim rynku. Z napędem na jedną oś można ją kupić już za 40 tys. zł. Jednak warto powiedzieć sobie szczerze, kupowanie takiego auta bez napędu na cztery koła mija się z celem. Poza niską ceną to właśnie napęd 4x4 jest głównym atutem Dustera. Nawet jeżeli nie planujemy wypadów w teren warto wybrać wersję 4WD. Choćby ze względu na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie zimą. Napęd sprawdzi się również podczas jazdy z przyczepą, a nawet w mieście w trakcie parkowania w zaspie śniegu.

REKLAMA

Zobacz też:  Opinie kierowców o Dacia Duster

Nadwozie

Nadwozie w przypadku Dustera śmiało można zliczyć do atutów auta. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, jednak bez obaw można stwierdzić, że wyglądem zewnętrznym Dacia może zawstydzić niejeden droższy samochód. Duże koła osadzone w napompowanych błotnikach oraz wysoko osadzone nadwozie od razu zdradzają uterenowiony charakter auta. Choć plastikowe wstawki nadwozia nie porywają jakością, w tej klasy samochodzie to zupełnie nie razi.

Zobacz też: Jubileusz Dacii Duster

Wnętrze

Do atutów na pewno nie zaliczymy wnętrza auta. Osoby podróżujące Dacią mogą poczuć się nieco młodziej, przypominając sobie samochody sprzed kilkunastu lat. Wiele elementów takich jak np. przełączniki czy kontrolki pochodzi ze starych modeli Renault. Jednak mając świadomość, że siedzimy w tanim, rumuńskim samochodzie nie powinno to razić. Zauważymy natomiast słabej jakości materiały użyte do wykonania wnętrza. Elementy wykonane są z twardego tworzywa, a wszystkie przyciski i przełączniki sprawiają wrażenie topornych. Na dodatek istotne przyciski umieszczone zostały w dość nietypowych miejscach. Na przykład  przyciski sterowania przednimi szybami znajdują się na konsoli środkowej, a tylnymi pomiędzy fotelami kierowcy i pasażera. Zwłaszcza w przypadku tylnych szyb ich otwieranie i zamykanie jest niewygodne, szczególnie gdy chcemy robić to z przednich foteli. Jeszcze większym utrudnieniem jest umieszczenie sterowania lusterkami pod dźwignią hamulca ręcznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Dacia Duster zdobyła tytuł Autobest 2011

Co prawda kupując Dustera można doposażyć go w kierownicę obszytą skórą czy ozdobne elementy wykończenia konsoli środkowej, jednak pomimo tych dodatków wykonanie  wnętrza samochodu wypada słabo. Nie możemy za to narzekać na ilość miejsca w aucie. Podróżujący zarówno z przodu jak i na tylnej kanapie mają wystarczająco dużo przestrzeni. Przednie fotele mogłyby być nieco lepiej wyprofilowane, jednak zapewniają wystarczający komfort. Bagażnik o pojemności 408 litrów posiada regularne kształty, a dzięki pionowej klapie jego otwór duży. Szkoda, że Duster zamiast rolety posiada element przypominający materiałową firankę, która zwisając skutecznie utrudnia korzystanie z bagażnika.

Zobacz też: Dacia Duster w najtrudniejszym wyścigu na świecie

Zespół napędowy

Benzynowa jednostka napędowa o pojemności 1.6 litra i mocy 105 koni mechanicznych jest chyba największym rozczarowaniem w całym aucie. Kierujący Dusterem 1.6 ma wrażenie, że przeniósł się do poprzedniej epoki motoryzacji. Silnik jest za słaby i podczas jazdy trzeba go ciągle wkręcać na wysokie obroty. Niestety już od 3500 obr./min. jednostka staje się bardzo głośna. Jest to szczególnie uciążliwe podczas podróżowania w trasie, zwłaszcza gdy jedziemy z prędkością powyżej 100 km/h i silnik osiąga takie obroty. Wydawać by się mogło dziwne, że silnik współpracujący z sześciobiegową skrzynią osiąga wysokie obroty przy takich prędkościach. Otóż skrzynia w Dusterze tak naprawdę jest pięciobiegowa. Pierwszy bieg ma bardzo krótkie przełożenie i służy do jazdy w ciężkich warunkach, zastępując przy tym reduktor. Podczas codziennej eksploatacji producent zaleca ruszanie z drugiego biegu, więc w rzeczywistości szósty bieg jest piątym. Benzynowy silnik w Dacii nie należy też do oszczędnych. Podczas jazdy w cyklu miejskim spalanie sięga nawet 12 l/100 km. W trasie jest nieco lepiej, auto spala ok. 8 l/100 km.

Zobacz też: Nowa wersja Dacii Logan

Idealny na dziury

Jeżeli pogodzimy się z odgłosami dochodzącymi spod maski oraz słabymi osiągami Duster zapewni nam sporo pozytywnych emocji z jazdy. Przede wszystkim jego uterenowione zawieszenie w połączeniu z wysokimi oponami idealnie spisuje się na dziurawych drogach. Auto dobrze tłumi nierówności a podróżni nie podskakują na dziurach. Wbrew pozorom terenowe właściwości ułatwiają też poruszanie się po mieście. Kierowca nie musi zastanawiać się czy podjeżdżając pod krawężnik czy przejeżdżając przez muldę nie uszkodzi auta, lub czy da radę zaparkować w głębszym śniegu. Zalety Dustera 4WD docenią na pewno osoby podróżujące poza asfaltowymi drogami. Samochód dobrze spisuje się w lekkim terenie, tam gdzie autem osobowym w ogóle nie przejedziemy.
Pomimo pewnych niedociągnięć Dacia Duster jest dobrym samochodem dla osób chcących kupić tanie auto z napędem na cztery koła. Jednak pod warunkiem, że wybiorą wersję  napędzaną silnikiem diesla.

Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA