REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Nowe Audi A5 Coupe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
Nowe Audi A5 Coupe S line konkuruje na rynku z autami takimi jak BMW Serii 3 i Mercedes klasy C. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe S line konkuruje na rynku z autami takimi jak BMW Serii 3 i Mercedes klasy C. Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Audi odświeża całą rodzinę modelu A5, w jej skład wchodzi A5 Coupe, Sportback i Cabrio. Zmiany widać na pierwszy rzut oka, jednak wiele niespodzianek czeka nas również we wnętrzu auta, a także pod maską.

W momencie, gdy model A5 nie zdążył się jeszcze zestarzeć, marka Audi wprowadza do sprzedaży odmienioną gamę serii A5. Kosmetyczne na pozór zmiany to kolejny krok niemieckiego producenta, na drodze do podbicia serc klientów, dla których A4 jest zbyt pospolite, a A6 czy A7 za duże, lub zbyt drogie.

REKLAMA

Historia modelu

Zapowiedź modelu A5, czyli koncepcyjne Audi Nuvolari Quattro, zaprezentowano na salonie samochodowym w Genewie w 2003 roku. Auto wzbudziło duże zainteresowanie, a już 2007 roku rozpoczęto seryjną produkcję modelu A5 Coupe.

Zobacz też: Opinie kierowców o Audi A5

Najnowsza generacja Audi A5 idzie z duchem czasu i zgodnie z najnowszymi trendami jest sportowa i elegancka. Wymagania klientów w tym segmencie rynku są proporcjonalne do ilości pieniędzy, jakie trzeba wydać na luksusowo wyposażone auto.

Mam wrażenie, że Audi stara się wpasować pomiędzy sportowy charakter BMW Serii 3, a elegancję Mercedesa klasy C. Od razu trzeba przyznać, że jakością wykończenia i dbałością o szczegóły, Audi od dawna gra w tej samej lidze co „trójka” czy „Ce klasa”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Pierwsza jazda Audi Q3: oferta dla wymagających

Facelifting rodziny A5 to nie tylko kosmetyka

REKLAMA

Zaczynając od przodu: zmodernizowano osłonę chłodnicy i wloty powietrza w nowym zderzaku, co optycznie poszerzyło auto. Jak lifting, to oczywiście nowe lampy, które w zależności od zasobności portfela klienta, mogą być wyposażone do doświetlanie zakrętów i pobocza, diodowe listwy i biksenon. Dodam, że za dopłatą, lampy tylne mogą przyjąć formę ciągłych pasów diodowych, co w nocy wygląda ultranowocześnie.

Nadwozia nowych A5 Sportback (długość 4,71 m i pięć drzwi), Coupé i Cabriolet (4,63 m i dwoje drzwi) są teraz dostępne w jednym z 16 kolorów, a składany dach A5 Cabriolet, można wybrać z czterech propozycji kolorystycznych.

Ze względów ekologicznych i z uwagi na rozkład obciążenia osi przednie błotniki wykonane są z aluminium. Opory aerodynamiczne zmniejszono dzięki między innymi zamkniętemu spodowi nadwozia.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Audi A6 3.0 TDI - Przewaga dzięki technice?

Jednym zdaniem o wnętrzu: wygląd zyskał, ergonomia nie ucierpiała

Właściciele najnowszych A6 za pewne rozpoznają, że w A5 są montowane kierownice zapożyczone z linii montażowej większych modeli. Nowe są także dźwigienki przy kierownicy i z wąskie, chromowane obramowania elementów obsługowych.

Nowy model, to także: nowy kluczyk zapłonu, dźwignia automatycznej skrzyni biegów i przycisk opcjonalnego systemu regulacji dynamiki jazdy Audi drive selekt.

Znaczące także jest to, że wszystkie wyświetlacze mają teraz podświetlenie w białym kolorze.

Model A5 Sportback ma podniesione walory użytkowe dzięki dwóm zabiegom: po pierwsze jest teraz o 6 centymetrów dłuższe od poprzednika, a po drugie jest dostępne w wersji pięcioosobowej. Optymiści powiedzą, że A5 Sportback po faceliftingu przewiezie o 25% pasażerów więcej niż poprzedni model.

Zobacz też: Test Volkswagen Passat: Pan porządny

Pod maską upchnięto kilka nowych rozwiązań

Wszystkie silniki mają doładowanie oraz bezpośredni wtrysk paliwa. Dla ekonieobojętnych dorzucono System Start-Stop i rekuperację dla wszystkich jednostek napędowych.

Oferta obejmuje trzy silniki benzynowe i cztery TDI:

1.8 TFSI -zmodyfikowano sterowanie zaworami i ich skokiem, zastosowano także innowacyjny system zarządzania temperaturą i nowe rozwiązania w układzie wtryskowym oraz turbosprężarce.

W modelu A5 Coupé ten czterocylindrowy silnik, według zapewnień producenta, zużywa średnio 5,7 litra paliwa na 100 km (134 g CO2 na km), czyli o 21 procent mniej,
niż dotychczas. Moc 1.8 TFSI w A5 wynosi 125 kW (170 KM), czyli o 10 KM więcej niż poprzednik.

Silnik 2.0 TFSI dysponuje mocą 155 kW (211 KM).

Nowością w ofercie Audi A5 jest 3.0 TFSI – silnik V6 z doładowywany kompresorem i rozwijający moc 200 kW (272 KM).

Zobacz też: Test Mazda MX-5: drogowy akrobata

Diesle

Silnik 2.0 TDI w wersji z manualną skrzynią biegów, według danych Audi ma moc 130 kW (170 KM) i pali średnio w A5 Coupé jedynie 4,7 litrami paliwa na 100 km (122 g CO2 na km).

Ofertę uzupełniają trzy silniki wysokoprężne V6. Jednostka 3.0 TDI o mocy
150 kW (204 KM) w A5 Coupé z multitronic, ma średnio zużywać 4,9 litra paliwa
na 100 km (129 gramów CO2 na km).

REKLAMA

Dla modeli z napędem na przednią oś do dyspozycji jest manualna przekładnia sześciobiegowa oraz bezstopniowa przekładnia multitronic. Warianty quattro mają przekładnię manualną lub siedmiobiegową S tronic, w której wydłużono przełożenia górnych biegów w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Przy stałym napędzie na wszystkie koła Quatro, rodzina A5 w połączeniu
z przekładnią S tronic wykorzystuje środkowy mechanizm różnicowy z kołem koronowym i selektywnym sterowaniem momentami dla każdego koła. Oznacza to, że w razie potrzeby w ułamku sekundy, nawet 70 procent mocy może być przekazywane na przednią oś, a na tylną oś – maksymalnie 85 procent. Układ rozdzielający moment na poszczególne koła zwiększa precyzję podczas manewrów poprzez niewielkie przyhamowanie. 

Zobacz też: Galeria zdjęć: Audi A5 po faceliftingu

Nowość w A5: elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego

Nowością w rodzinie A5 jest elektromechaniczny układ kierowniczy.  Ponieważ podczas jazdy na wprost nie wymaga żadnej energii, zmniejsza zużycie paliwa w zależności od silnika nawet o 0,3 litra na 100 km. Nowy układ kierowniczy, który swoje wspomaganie reguluje zależnie od prędkości jazdy, może współpracować z nowym systemem Audi active lane assist (asystent kontroli pasa ruchu).

Za dopłatą Audi oferuje zawieszenie sportowe lub zawieszenie sportowe S line, w którym karoseria jest obniżona o dziesięć milimetrów. Kolejną alternatywę stanowi zawieszenie z adaptacyjną regulacją amortyzatorów. Sterownik zarządza sposobem pracy amortyzatorów CDC (CDC: continuous damping control), uwzględniając stan drogi, styl jazdy kierowcy i tryb wybrany w systemie dynamiki jazdy Audi drive select. Procesor, który wykorzystuje wiele danych, ustawia siły tłumienia wciąż od nowa, w milisekundowym takcie, dla każdego koła osobno. 

Zobacz też: Test Kia Picanto: Samochód roku 2011?

Koła Audi A5

Audi A5 wyjeżdża z fabryki na 17-calowych kołach wykonanych z aluminium, jednak oferta opcji jest bardzo bogata: do wyboru jest 17 wariantów obręczy oraz trzy koła zimowe, w tym ekskluzywne rozwiązania jak 20 szprychowa stylistyka i wygładzona toczeniem obręcz w kolorze tytanowym. Średnice – w zależności od silnika
do 20 cali. Koła zimowe są dostępne w rozmiarze 17 i 18 cali. 

Jak to jeździ?

W czasie polskiej prezentacji nowej gamy A5 miałem do dyspozycji Coupe z dwulitrowym turbo dieslem i manualną skrzynią biegów. Jest to najpopularniejsze zestawienie układu napędowego w Polsce.

Silnik wykazuje wysoką kulturę pracy i zapewnia niezbędny zapas mocy. Nawet strome, górskie podjazdy nie robią na nim żadnego wrażenia. Skrzynia biegów jest precyzyjna i łatwo daje się wyczuć.

Zobacz też: Nowe Audi A5: Systemy multimedialne

Zawieszenie pracuje cicho, a ustawienia systemu drive select (wzbogaconego w najnowszym A5 o opcję „efficiency”), pozwalają zadecydować, czy chcemy jechać w warunkach komfortowych czy usportowionych.

Nowy układ wspomagania kierownicy jest według mnie za mało precyzyjny, jednak jeśli rzeczywiście pozwala zaoszczędzić 0,3 litra paliwa na 100 kilometrów, to nie powiem na niego złego słowa.

Na pochwałę zasługuje także zestaw nagłośnienia firmowanego przez duńskie Bang & Oluffsen, który umili nawet najdłuższe podróże.

Na koniec dodam, że podstawowa wersja Audi A5 Coupe kosztuje około 140 tysięcy złotych.

Zobacz też: Galeria zdjęć: Audi A5 po faceliftingu

Nowe Audi A5 Coupe S line wyróżnia się obniżonym zawieszeniem i większymi obręczami kół. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe ma nowy przedni zderzak, w którym zmieniono kształt wlotów powietrza. Nowe są także przednie reflektory. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe w standardzie ma napęd na przód, ale można też dokupić do niego napęd quattro. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe ma bardziej agresywny charakter. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe w podstawowej wersji kosztuje około 140 tysięcy złotych. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe S line Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe S line Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe: wnętrze. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe: tablica przyrządów. Fot. Audi
Nowe Audi A5 Coupe: deska rozdzielcza. Fot. Audi
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA