Jak parkować w ciasnych miejscach?
REKLAMA
REKLAMA
Przy parkowaniu równolegle do innych samochodów, należy pamiętać, aby nie zajmować miejsca, jeżeli odległość do sąsiadujących samochodów będzie mniejsza, niż, mniej więcej, 40 centymetrów. Przy mniejszej odległości– otwarcie drzwi, umożliwiające swobodne wsiadanie i wysiadanie będzie niemożliwe. Nie ustawiać swojego samochodu skosem.
REKLAMA
Jeżeli wolne miejsce na parkingu będzie pomiędzy zaparkowanym samochodem, a nieruchomym obiektem, można zaparkować tak blisko tego obiektu (np. ściany budynku), jak na to pozwoli prawe boczne lusterko. Przedtem trzeba pozwolić pasażerom opuścić auto – potem może to być bardzo trudne. Przy wjeżdżaniu na tak wąskie stanowisko, trzeba zwracać uwagę, aby w nic nie uderzyć przednim prawym błotnikiem, zaś tylnym nie otrzeć się o sąsiedni samochód.
Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?
REKLAMA
Przy parkowaniu na wolnym miejscu w szeregu aut należy zawsze wjeżdżać na to miejsce tyłem, na wstecznym biegu. Co prawda manewr ten jest ćwiczony na kursach dla przyszłych kierowców, ale zazwyczaj zaraz po zdaniu egzaminu idzie w niepamięć. Dlaczego na wstecznym? Ponieważ samochód jest zdecydowanie bardziej zwrotny podczas jazdy do tyłu, niż do przodu.
Aby manewr parkowania tyłem w szeregu samochodów się udał, w chwili jego rozpoczęcia odległość między prawą stroną samochodu parkującego, a lewą już zaparkowanego powinna wynosić prawie 1 m. Na dodatek tylny zderzak samochodu parkującego musi się znaleźć mniej więcej w połowie długości samochodu zaparkowanego. Takie ustawienie auta przed rozpoczęciem parkowania pozwoli na swobodniejsze manewrowanie. Wjeżdżając na wolne miejsce należy zwracać uwagę zarówno na przód, jak i na tył własnego pojazdu, aby nie uszkodzić już zaparkowanych samochodów.
Zobacz również: Jak zaparkować w "kopertę"?
Po wjechaniu na wolne miejsce należy ustawić swój samochód tak, aby odległość do stojących przed nim i za nim aut była mniej więcej jednakowa. Będzie to znaczne ułatwienie dla ich kierowców, gdyby chcieli opuścić parking przed nami.
Parkowanie w ciasnych miejscach warto przećwiczyć tam, gdzie nie będzie to stwarzało żadnego zagrożenia, a zwłaszcza – nie będzie prowadziło do otarć lub wgnieceń karoserii, gdyby się nie udało. Zaparkowane samochody można zastąpić dużymi pudłami tekturowymi lub chorągiewkami na kilkudziesięciu centymetrowych patykach, wbitymi w miękki grunt albo jakimikolwiek innymi przedmiotami, widocznymi z miejsca kierowcy bezpośrednio lub we wstecznych lusterkach, które po uderzeniu w nie, nie wyrządzą w samochodzie żadnej szkody.
REKLAMA
REKLAMA