REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak parkować w ciasnych miejscach?

Jakubowski Ryszard
Proporcjonalnie do wzrastającej liczby samochodów na drogach, zmniejsza się ilość miejsc parkingowych.  Fot. newspress
Proporcjonalnie do wzrastającej liczby samochodów na drogach, zmniejsza się ilość miejsc parkingowych. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Proporcjonalnie do wzrastającej liczby samochodów na drogach, zmniejsza się ilość miejsc parkingowych. Dlatego koniecznością staje się maksymalne wykorzystywanie już istniejących miejsc. Jak więc parkować na zatłoczonych parkingach tak, aby nie uszkodzić sobie i innym pojazdów, a przy tym móc wysiąść?

Przy parkowaniu równolegle do innych samochodów, należy pamiętać, aby nie zajmować miejsca, jeżeli odległość do sąsiadujących samochodów będzie mniejsza, niż, mniej więcej, 40 centymetrów. Przy mniejszej odległości– otwarcie drzwi, umożliwiające swobodne wsiadanie i wysiadanie będzie niemożliwe. Nie ustawiać swojego samochodu skosem.

REKLAMA

Jeżeli wolne miejsce na parkingu będzie pomiędzy zaparkowanym samochodem, a nieruchomym obiektem, można zaparkować tak blisko tego obiektu (np. ściany budynku), jak na to pozwoli prawe boczne lusterko. Przedtem trzeba pozwolić pasażerom opuścić auto – potem może to być bardzo trudne. Przy wjeżdżaniu na tak wąskie stanowisko, trzeba zwracać uwagę, aby w nic nie uderzyć przednim prawym błotnikiem, zaś tylnym nie otrzeć się o sąsiedni samochód.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

REKLAMA

Przy parkowaniu na wolnym miejscu w szeregu aut należy zawsze wjeżdżać na to miejsce tyłem, na wstecznym biegu. Co prawda manewr ten jest ćwiczony na kursach dla przyszłych kierowców, ale zazwyczaj zaraz po zdaniu egzaminu idzie w niepamięć. Dlaczego na wstecznym? Ponieważ samochód jest zdecydowanie bardziej zwrotny podczas jazdy do tyłu, niż do przodu.

Aby manewr parkowania tyłem w szeregu samochodów się udał, w chwili jego rozpoczęcia odległość między prawą stroną samochodu parkującego, a lewą już zaparkowanego powinna wynosić prawie 1 m. Na dodatek tylny zderzak samochodu parkującego musi się znaleźć mniej więcej w połowie długości samochodu zaparkowanego. Takie ustawienie auta przed rozpoczęciem parkowania pozwoli na swobodniejsze manewrowanie. Wjeżdżając na wolne miejsce należy zwracać uwagę zarówno na przód, jak i na tył własnego pojazdu, aby nie uszkodzić już zaparkowanych samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zaparkować w "kopertę"?

Po wjechaniu na wolne miejsce należy ustawić swój samochód tak, aby odległość do stojących przed nim i za nim aut była mniej więcej jednakowa. Będzie to znaczne ułatwienie dla ich kierowców, gdyby chcieli opuścić parking przed nami.

Parkowanie w ciasnych miejscach warto przećwiczyć tam, gdzie nie będzie to stwarzało żadnego zagrożenia, a zwłaszcza – nie będzie prowadziło do otarć lub wgnieceń karoserii, gdyby się nie udało. Zaparkowane samochody można zastąpić dużymi pudłami tekturowymi lub chorągiewkami na kilkudziesięciu centymetrowych patykach, wbitymi w miękki grunt albo jakimikolwiek innymi przedmiotami, widocznymi z miejsca kierowcy bezpośrednio lub we wstecznych lusterkach, które po uderzeniu w nie, nie wyrządzą w samochodzie żadnej szkody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA