REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co zrobić gdy auto zakopie się w śniegu?
Co zrobić gdy auto zakopie się w śniegu?
Nokian

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić gdy auto zakopie się w śniegu? W dobie obecnej pogody zimowej to dość ważne pytanie. Sprawdźmy co może zrobić kierowca.
rozwiń >

Zimowa pogoda może oznaczać auto zakopane w śniegu

Przy intensywnych opadach śniegu nawet uliczki osiedlowe potrafią zamienić się w zwałowiska białego puchu. W takich warunkach nietrudno o zakopanie samochodu, ewentualnie poślizg i wpadnięcie z zaspy. Co powinien zrobić kierujący w sytuacji, w której auto utknie w śniegu? To pytanie, na które poszukamy odpowiedzi w kolejnych akapitach tego materiału.

REKLAMA

Auto zakopane w śniegu. Nie gazuj, to nie ma sensu

W sytuacji, w które samochód zakopał się w śniegu i nie chce ruszyć, miarowe dociskanie gazu na niewiele się zda. Może się okazać, że w takim przypadku auto zacznie zagrzebywać się głębiej. Utknie zatem na tyle, że zacznie ocierać podwoziem o zaspę. To raz. Dwa pracujące w miejscu koła ubiją śnieg i sprawią, że zamieni się on w śliską powierzchnię. W takim przypadku samochód z pewnością nie wyjedzie z pułapki...

Jak wyciągnąć auto z zaspy? Rozbujaj auto silnikiem

Pierwszą z technik jest wyjazd na bujanego. Chodzi o to, aby kierujący delikatnie i z wyczuciem dodał gazu, następnie delikatnie wcisnął sprzęgło i ponownie dodał gazu. W efekcie samochód będzie podjeżdżać do przodu i cofać się. Amplituda tego ruchu z czasem stanie się coraz większa. W pewnym momencie na tyle duża, że samochód wydostanie się ze śnieżnej pułapki. Wyjeżdżając z zaspy zawsze trzymajcie koła wyprostowane.

Co zrobić gdy auto zakopie się w śniegu? Niech ktoś cię wypchnie

Jak nie na bujanego, to może na pych... Kierujący zawsze może poprosić o pomoc pasażera, przechodnia lub innego kierowcę. On siada w aucie i dawkuje gaz, a pomocnicy próbują wypchnąć samochód z zaspy. Dodatkowo mogą starać się też dociążyć ciężarem swojego ciała oś napędową. Taka technika często okazuje się skuteczna.

Co podłożyć pod koła? Piach, dywaniki lub gałęzie

Drugim ze sposobów jest poszukanie przyczepności w śniegu. W tym celu można podsypać piasek pod koła pojazdu. Tyle że nie zawsze jest on łatwo dostępny w miejscu, w którym auto zakopie się w śniegu. Alternatywnym wyjściem jest zatem podłożenie pod koła pędne dywaników spod nóg lub gałęzi, ewentualnie delikatne odkopanie zaspy. Do odkopania konieczna jest jednak łopata. Tą nie każdy wozi w pojeździe. Zwiększenie trakcji powinno sprawić, że auto bez problemu wyjedzie z zaspy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią deską ratunku w zaspie jest hol

Gdy wszystkie powyższe techniki zawiodą, kierującemu nie pozostanie nic innego jak poproszenie o pomoc kierowcy innego pojazdu. Ten za pomocą linki holowniczej może postarać się wydostać auto zakopane w śniegu. Dodatkowy zestaw kół pędnych korzystając z przyczepności gwarantowanej przez drogę może dostarczyć siły potrzebnej do uwolnienia zasypanego pojazdu.

Jak można wyjechać z zaspy automatem?

W przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów kierujący powinien pamiętać o jednym. Nie można zbyt mocno dociskać gazu w miejscu, ewentualnie zbyt długo próbować wyjechać na bujanego. To może bowiem doprowadzić do przegrzania przekładni. Skutkiem takiego stanu stanie się zatem konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy. Skrzynia może bowiem zacząć np. szarpać w czasie zmiany biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA