REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak holować inny pojazd? Etap 1 – Przygotowanie holowania

Jakubowski Ryszard
W przepisach kodeksu drogowego są określone warunki, jakie muszą być spełnione, aby podczas holowania uczestnicy ruchu drogowego byli bezpieczni. fot. Newspress
W przepisach kodeksu drogowego są określone warunki, jakie muszą być spełnione, aby podczas holowania uczestnicy ruchu drogowego byli bezpieczni. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu drogowego są w sprawie holowania pojazdów bardzo rygorystyczne: holować można jedynie wówczas, gdy pojazd nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.

Są w nich określone warunki, jakie muszą być spełnione, aby podczas holowania uczestnicy ruchu drogowego byli bezpieczni. Jedna z zasad mówi o tym, że holowanie może odbywać się zarówno na holu elastycznym, jak i sztywnym. To drugie nie dotyczy jednak samochodów osobowych, w których nikt nie wozi ze sobą trzymetrowego drąga stalowego, koniecznego do takiego holowania.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów?

Dostępne w sprzedaży linki holownicze często nie odpowiadają wymogom, zawartym w przepisach prawa drogowego. Brak przy nich odpowiedniej chorągiewki, wiele do życzenia pozostawia także sposób ich mocowania do samochodów. Najlepszymi elementami, służącymi do mocowania holu są karabinki (karabińczyki) alpinistyczne, które przy niewielkich wymiarach mają nieprawdopodobną wytrzymałość, przekraczającą nawet 3000 kG, czyli 30 kN. Nawet te najtańsze mają wytrzymałość rzędu 2000 kN, czyli wystarczającą do holowania nawet bardzo ciężkich samochodów dostawczych. Kupując warto wybrać takie, które posiadają zabezpieczenie przed samoczynnym otwarciem się. 

Holowanie a kodeks drogowy

REKLAMA

Szczegółowo zasady holowania są omówione w art. 31 kodeksu drogowego. Najważniejsze z nich to długość holu, nie mniejsza, niż 4 m i nie większa, niż 6 m, jego oznakowanie (żółtą lub czerwoną chorągiewką mniej więcej w połowie długości) oraz trwałe zamocowanie do obu pojazdów – holowanego i holownika.

Pojazd holowany musi być odpowiednio oznakowany. A więc powinien mieć włączone światła pozycyjne, także w dzień, oraz musi mieć trójkąt odblaskowy umieszczony z tyłu, w pobliżu lewej strony. Nie jest dobrą praktyką umieszczanie trójkąta za tylną szybą pojazdu – jest on tam słabo widoczny. O wiele lepiej przywiązać go solidnie mocnym sznurkiem o odpowiedniej długości do czegoś pod tylną klapą lub za drzwiami w przypadku karoserii typu combi. Dodatkowo można go zamocować kawałkiem sznurka lub drutu do zderzaka, aby podczas jazdy nie kołysał się zbytnio.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przygotować się do prac przy samochodzie?

Linkę holowniczą można wykonać samodzielnie, z poliamidowej taśmy rurowej o szerokości co najmniej 20 mm lub plecionej elastycznej (rozciągliwej) liny poliamidowej o średnicy około 10-12 mm o wytrzymałości statycznej powyżej 20 kN (2000 kG). Zakupiony odcinek powinien mieć długość 7 – 7,5 m.
Końce holu należy zabezpieczyć przez ostrożne stopienie ich nad płomieniem gazowego palnika lub przy pomocy gorącej dużej lutownicy, a następnie zawiązać na nich niezaciskające się pętle. W każdą z nich powinien dać się wsunąć pręt o średnicy co najmniej 40 mm, co będzie dużym ułatwieniem w przypadku holowania przez samochód ciężarowy, wyposażony w zaczep do przyczepy.

Jest jeszcze jeden warunek, który musi być spełniony, aby można było holować samochód na holu giętkim. Musi on mieć sprawne co najmniej dwa, czyli wszystkie układy hamulcowe!

Pojazdem holowanym musi kierować trzeźwy kierowca posiadający odpowiednie uprawnienia (prawo jazdy właściwej kategorii), .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA