REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawidłowe hamowanie
Prawidłowe hamowanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proces hamowania jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Podpowiadamy, jak hamować na suchym asfalcie, na nierównościach oraz na śliskiej nawierzchni.

Długość drogi hamowania do momentu zatrzymania typowego samochodu osobowego poruszającego się z prędkością ok 50 km/h wynosi od 30 do 33 m. Bardzo istotnymi czynnikami składającymi się na długość drogi hamowania są: czas reakcji kierowcy (auto poruszające się ze wspomnianą prędkością przejeżdża w ciągu sekundy ok 13 metrów), efektywność układu hamulcowego związana z działaniem samego układu oraz jakością opon i typem nawierzchni.

REKLAMA

Zobacz też: Nagła zmiana pogody - jak się zachować za kierownicą?

Jak hamować na suchej nawierzchni?

W lepszej sytuacji są kierowcy, którzy prowadzą samochody wyposażone w sprawnie działający system ABS. W takim przypadku, w nagłej sytuacji powinni z maksymalną siłą nacisnąć pedał hamulca i czekać do zatrzymania pojazdu. Z kolei w przypadku samochodów, które nie zostały wyposażone w system ABS rolą kierowcy jest wcisnąć pedał hamulca z takim wyczuciem, by koła nie przekroczyły granicy poślizgu, ale obracały się możliwie najwolniej.

Jak hamować na śliskiej nawierzchni?

Generalnie co do zasady hamowanie na śliskiej nawierzchni nie różni się od hamowania na bardziej przyczepnym suchym asfalcie.Przy czym należy sobie zdawać sprawę, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuży. Trudniej jest także nie doprowadzić do poślizgu kół w przypadku aut bez ABS, siła hamowania musi być słabsza.

Zobacz też: Jak jeździć w koleinach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym trikiem w przypadku, gdy wjedziemy na powierzchnię oblodzoną jest skierowanie pojazdu tam gdzie na drodze znajduje się warstwa śniegu. Na śniegu będzie nam łatwiej wytracić prędkość niż na oblodzonej nawierzchni.

Jak hamować na nierównej nawierzchni?

Podczas hamowania na tzw. tarce zachodzi zjawisko podskakiwania kół i w rezultacie odrywania się punktów stycznych opon z asfaltem. W takim przypadku należy postępować z dużym wyczuciem i starać się tak manewrować pedałem hamulca, by koła nie wpadały w poślizg podczas styczności z asfaltem.

Hamowanie silnikiem, czy to się opłaca?

Jednym ze sposobów wytracania prędkości jest tzw. hamowanie silnikiem. Polega ono na zdjęciu nogi z pedału gazu przy jednoczesnym pozostawieniu załączonego biegu i zmniejszania poszczególnych przełożeń w miarę wytracania prędkości. Jest to zalecany i bardzo "zdrowy" z punktu widzenia eksploatacji samochodu oraz oszczędności paliwa sposób na zmniejszenie prędkości jazdy. Przydatny zwłaszcza podczas zjazdów z wzniesień.

Zobacz też: Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA