REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
zmęczenie kobieta Fot. Fotolia
zmęczenie kobieta Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaśnięcie za kierownicą nadal jest zjawiskiem lekceważonym przez kierowców i ich pasażerów. Warto zatem wiedzieć z jakim ryzykiem wiąże się jazda z przemęczonym kierowcą.

Nie tylko prędkość i alkohol zabija na drodze

Choć wypadki samochodowe kojarzone są głównie z brawurą i alkoholem, gdyż takie są wyjątkowo medialne, to specjaliści zajmujący się analizą ich przyczyn dużą wagę przykładają do zmęczenia za kierownicą. Według nich nawet 30 % zdarzeń drogowych miała miejsce na skutek zaśnięcia za kierownicą.

REKLAMA

Zmęczony kierowca nie potrafi dokonać prawidłowej oceny swojego stanu, przecenia swoje możliwości i nawet nie wie, ile razy zapadł w mikrosen w czasie podróży – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Mikrosen - co to jest?

Czym jest mikrosen? To bardzo krótki i płytki sen, który trwa przeciętnie zaledwie 1-30 sekund. Zjawisku temu sprzyja nie tylko ogólne zmęczenie organizmu, ale także wykonywanie monotonnych i przeciągających się w czasie czynności jak. np. prowadzenie samochodu. Im droga jest prostsza i nie wymagająca nadmiernego skupienia i działania, tym wyraźniej rośnie ryzyko zaśnięcia za kierownicą.

Zobacz też: Stres za kierownicą - konsekwencje i skutki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmęczenie za kierownicą

Mikrosen jest procesem ciekawym, gdyż w jego trakcie nasze ciało nie śpi, natomiast mózg wyraźnie ogranicza swoją aktywność. Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault zauważają, że „objawy, które powinny zaniepokoić samego kierowcę to częste ziewanie, nagłe dreszcze czy niemożność przypomnienia sobie wydarzeń z ostatniej minuty”. W trakcie jednego z testów zorganizowanego przez lekarzy z The Division of Sleep Medicine at Brigham and Women's Hospital, kierowca, który po 32 bezsennych godzinach prowadził samochód, w ciągu zaledwie jednej godziny zapadł 22 razy w mikrosen. Sam zauważył tę chwilową utratę kontaktu z rzeczywistością zaledwie dwa razy!

Mikrosen - objawy

Będąc pasażerem auta warto zwrócić uwagę, na kondycję w jakiej jest kierowca. Jeśli zdradza pierwsze objawy nadmiernego zmęczenia takie jak :

- ziewanie

- puste spojrzenie/wpatrywanie się

- częste, ale powolne mruganie

- opadająca głowa

- nagłe dreszcze

- trudność z przypomnieniem sobie wydarzeń z ostatniej minuty

to warto zwrócić mu uwagę aby zatrzymał się i odpoczął bądź zmienił się za kierownicą z pasażerem. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli auto porusza się z prędkością 110 km/h to zaśnięcie na 6 sekund wiąże się z przejechaniem „na ślepo” prawie 200 metrów!

Zobacz też: Nocna jazda samochodem - porady

Mikrosen - metody walki

Aby zwalczyć w całości lub częściowo mikrosen należy:

- spać przeciętnie 7-8 godzin na dobę;

- robić przerwy w trakcie jazdy na krótkie spacery (15 min)

- pić kawę/napoje energetyczne pamiętając jednak, że działanie takich napojów jest krótkotrwałe i nieskuteczne przy dużym zmęczeniu

- zdrzemnąć się po zaparkowaniu w bezpiecznym miejscu (drzemka powinna trwać od kilku do maksymalnie 20 minut, dłuższa drzemka może wywołać odwrotny efekt).

Źródło: wykorzystano materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

reflektor ksenon noc jazda nocą
Philips
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA