Mikrosen - jak z nim walczyć?
REKLAMA
REKLAMA
Nie tylko prędkość i alkohol zabija na drodze
Choć wypadki samochodowe kojarzone są głównie z brawurą i alkoholem, gdyż takie są wyjątkowo medialne, to specjaliści zajmujący się analizą ich przyczyn dużą wagę przykładają do zmęczenia za kierownicą. Według nich nawet 30 % zdarzeń drogowych miała miejsce na skutek zaśnięcia za kierownicą.
REKLAMA
Zmęczony kierowca nie potrafi dokonać prawidłowej oceny swojego stanu, przecenia swoje możliwości i nawet nie wie, ile razy zapadł w mikrosen w czasie podróży – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Mikrosen - co to jest?
Czym jest mikrosen? To bardzo krótki i płytki sen, który trwa przeciętnie zaledwie 1-30 sekund. Zjawisku temu sprzyja nie tylko ogólne zmęczenie organizmu, ale także wykonywanie monotonnych i przeciągających się w czasie czynności jak. np. prowadzenie samochodu. Im droga jest prostsza i nie wymagająca nadmiernego skupienia i działania, tym wyraźniej rośnie ryzyko zaśnięcia za kierownicą.
Zobacz też: Stres za kierownicą - konsekwencje i skutki
Zmęczenie za kierownicą
Mikrosen jest procesem ciekawym, gdyż w jego trakcie nasze ciało nie śpi, natomiast mózg wyraźnie ogranicza swoją aktywność. Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault zauważają, że „objawy, które powinny zaniepokoić samego kierowcę to częste ziewanie, nagłe dreszcze czy niemożność przypomnienia sobie wydarzeń z ostatniej minuty”. W trakcie jednego z testów zorganizowanego przez lekarzy z The Division of Sleep Medicine at Brigham and Women's Hospital, kierowca, który po 32 bezsennych godzinach prowadził samochód, w ciągu zaledwie jednej godziny zapadł 22 razy w mikrosen. Sam zauważył tę chwilową utratę kontaktu z rzeczywistością zaledwie dwa razy!
Mikrosen - objawy
Będąc pasażerem auta warto zwrócić uwagę, na kondycję w jakiej jest kierowca. Jeśli zdradza pierwsze objawy nadmiernego zmęczenia takie jak :
- ziewanie
- puste spojrzenie/wpatrywanie się
- częste, ale powolne mruganie
- opadająca głowa
- nagłe dreszcze
- trudność z przypomnieniem sobie wydarzeń z ostatniej minuty
to warto zwrócić mu uwagę aby zatrzymał się i odpoczął bądź zmienił się za kierownicą z pasażerem. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli auto porusza się z prędkością 110 km/h to zaśnięcie na 6 sekund wiąże się z przejechaniem „na ślepo” prawie 200 metrów!
Zobacz też: Nocna jazda samochodem - porady
Mikrosen - metody walki
Aby zwalczyć w całości lub częściowo mikrosen należy:
- spać przeciętnie 7-8 godzin na dobę;
- robić przerwy w trakcie jazdy na krótkie spacery (15 min)
- pić kawę/napoje energetyczne pamiętając jednak, że działanie takich napojów jest krótkotrwałe i nieskuteczne przy dużym zmęczeniu
- zdrzemnąć się po zaparkowaniu w bezpiecznym miejscu (drzemka powinna trwać od kilku do maksymalnie 20 minut, dłuższa drzemka może wywołać odwrotny efekt).
Źródło: wykorzystano materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.