Jazda na lekach a bezpieczeństwo
REKLAMA
REKLAMA
Mimo, że nie istnieją oficjalne statystyki, które wskazują ile wypadków i kolizji powstało przez kierowców, którzy zasłabli będąc pod wpływem leków, w rzeczywistości takie wypadki mają miejsce i jeżeli lekarstwa przyjmujemy, powinniśmy wiedzieć, czy dany lek nam nie zaszkodzi.
REKLAMA
Przed zażyciem zapoznaj się...
Obecnie w każdej reklamie lekarstw usłyszymy obowiązkowe ostrzeżenie, które zaleca nam zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania lub spytanie o radę lekarza lub farmaceutę. Nie jest to wcale bez sensu. Jeżeli nie mamy ochoty czytać dwóch stron małego druczku o sposobie postępowanie z lekarstwem, odszukajmy przynajmniej podpunkt, w którym zawarta jest informacja o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów i maszyn.
Leki przeciwgorączkowe
Lekarstwa przeciw przeziębieniom i gorączce mogą w swym składzie zawierać pseudoefedrynę, która może mieć wpływ na koordynację ruchu. Leki te podnoszą ciśnienie krwi w naszym organizmie. Pamiętajmy, że jeżeli nawet przyjęcie samego leku nie spowoduje osłabienia naszego organizmu, to musimy wziąć pod uwagę to, że nasze złe samopoczucie spowodowane chorobą nie ustąpi natychmiast. Szczególnie niebezpiecznym połączeniem jest używanie w tym samym czasie kilku podobnie działających leków. Nie powinniśmy tego robić, bo jest to nic innego, jak przedawkowanie. Wcale nie spowoduje to szybkiego zaniku objawów choroby. W takim przypadku lepiej weźmy taksówkę.
Zobacz też: Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?
Leki przeciwgorączkowe mogą spowodować osłabienie naszej koncentracji, zwłaszcza jeżeli połączymy je z lekami stabilizowanymi alkoholem, czyli popularnymi wyciągami ziołowymi lub lecytyną. Wzmocnienie działania mogą powodować także niektóre leki przeciwdepresyjne.
Mogę prowadzić, gdy jestem alergikiem?
Leki alergiczne na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Część z nich działa jedynie na objawy wywołane alergią i nie zawierają składników, które osłabiają nasz organizm. Jednak w przypadku leków alergicznych również poradźmy się specjalisty, jeżeli chcemy prowadzić samochód. Leki przeciwalergiczne pierwszej generacji zawierają w swoim składzie ceteryzynę, mającą działanie przeciwhistaminowe. Mogą one spowodować osłabienie ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego jeżeli jesteśmy kierowcami, takie leki powinniśmy zażywać na noc – oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzimy wtedy samochodu.
Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania
Ile nocy przejadę na guaranie?
Przepisy jasno określają ile godzin może prowadzić kierowca ciężarówki lub autokaru. Jeżeli wspomagamy się na przykład lekami z guaraną, aby zredukować nasze zmęczenie, pamiętajmy, organizm potrzebuje snu codziennie, a unikając go możemy spowodować śmiertelne zagrożenie na drodze.
REKLAMA
REKLAMA