REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Krzysztof Bednarz
Jak lekarstwa działają na organizm kierowcy? fot. Newspress
Jak lekarstwa działają na organizm kierowcy? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Miliony kierowców codziennie przemieszczają się po polskich drogach. Część z nich jest alergikami, inni są przeziębieni, a jeszcze inni wspomagają swoją wytrzymałość lekami z guaraną. Czy wsiadanie za kierownicę po zażyciu leków jest bezpieczne?

Mimo, że nie istnieją oficjalne statystyki, które wskazują ile wypadków i kolizji powstało przez kierowców, którzy zasłabli będąc pod wpływem leków, w rzeczywistości takie wypadki mają miejsce i jeżeli lekarstwa przyjmujemy, powinniśmy wiedzieć, czy dany lek nam nie zaszkodzi.

REKLAMA

Przed zażyciem zapoznaj się...

Obecnie w każdej reklamie lekarstw usłyszymy obowiązkowe ostrzeżenie, które zaleca nam zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania lub spytanie o radę lekarza lub farmaceutę. Nie jest to wcale bez sensu. Jeżeli nie mamy ochoty czytać dwóch stron małego druczku o sposobie postępowanie z lekarstwem, odszukajmy przynajmniej podpunkt, w którym zawarta jest informacja o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów i maszyn.

Leki przeciwgorączkowe

Lekarstwa przeciw przeziębieniom i gorączce mogą w swym składzie zawierać pseudoefedrynę, która może mieć wpływ na koordynację ruchu. Leki te podnoszą ciśnienie krwi w naszym organizmie. Pamiętajmy, że jeżeli nawet przyjęcie samego leku nie spowoduje osłabienia naszego organizmu, to musimy wziąć pod uwagę to, że nasze złe samopoczucie spowodowane chorobą nie ustąpi natychmiast. Szczególnie niebezpiecznym połączeniem jest używanie w tym samym czasie kilku podobnie działających leków. Nie powinniśmy tego robić, bo jest to nic innego, jak przedawkowanie. Wcale nie spowoduje to szybkiego zaniku objawów choroby. W takim przypadku lepiej weźmy taksówkę.

Zobacz też: Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?

Leki przeciwgorączkowe mogą spowodować osłabienie naszej koncentracji, zwłaszcza jeżeli połączymy je z lekami stabilizowanymi alkoholem, czyli popularnymi wyciągami ziołowymi lub lecytyną. Wzmocnienie działania mogą powodować także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mogę prowadzić, gdy jestem alergikiem?

Leki alergiczne na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Część z nich działa jedynie na objawy wywołane alergią i nie zawierają składników, które osłabiają nasz organizm. Jednak w przypadku leków alergicznych również poradźmy się specjalisty, jeżeli chcemy prowadzić samochód. Leki przeciwalergiczne pierwszej generacji zawierają w swoim składzie ceteryzynę, mającą działanie przeciwhistaminowe. Mogą one spowodować osłabienie ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego jeżeli jesteśmy kierowcami, takie leki powinniśmy zażywać na noc – oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzimy wtedy samochodu.

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Ile nocy przejadę na guaranie?

Przepisy jasno określają ile godzin może prowadzić kierowca ciężarówki lub autokaru. Jeżeli wspomagamy się na przykład lekami z guaraną, aby zredukować nasze zmęczenie, pamiętajmy, organizm potrzebuje snu codziennie, a unikając go możemy spowodować śmiertelne zagrożenie na drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA