REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Krzysztof Bednarz
Jak lekarstwa działają na organizm kierowcy? fot. Newspress
Jak lekarstwa działają na organizm kierowcy? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Miliony kierowców codziennie przemieszczają się po polskich drogach. Część z nich jest alergikami, inni są przeziębieni, a jeszcze inni wspomagają swoją wytrzymałość lekami z guaraną. Czy wsiadanie za kierownicę po zażyciu leków jest bezpieczne?

Mimo, że nie istnieją oficjalne statystyki, które wskazują ile wypadków i kolizji powstało przez kierowców, którzy zasłabli będąc pod wpływem leków, w rzeczywistości takie wypadki mają miejsce i jeżeli lekarstwa przyjmujemy, powinniśmy wiedzieć, czy dany lek nam nie zaszkodzi.

REKLAMA

Przed zażyciem zapoznaj się...

Obecnie w każdej reklamie lekarstw usłyszymy obowiązkowe ostrzeżenie, które zaleca nam zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania lub spytanie o radę lekarza lub farmaceutę. Nie jest to wcale bez sensu. Jeżeli nie mamy ochoty czytać dwóch stron małego druczku o sposobie postępowanie z lekarstwem, odszukajmy przynajmniej podpunkt, w którym zawarta jest informacja o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów i maszyn.

Leki przeciwgorączkowe

Lekarstwa przeciw przeziębieniom i gorączce mogą w swym składzie zawierać pseudoefedrynę, która może mieć wpływ na koordynację ruchu. Leki te podnoszą ciśnienie krwi w naszym organizmie. Pamiętajmy, że jeżeli nawet przyjęcie samego leku nie spowoduje osłabienia naszego organizmu, to musimy wziąć pod uwagę to, że nasze złe samopoczucie spowodowane chorobą nie ustąpi natychmiast. Szczególnie niebezpiecznym połączeniem jest używanie w tym samym czasie kilku podobnie działających leków. Nie powinniśmy tego robić, bo jest to nic innego, jak przedawkowanie. Wcale nie spowoduje to szybkiego zaniku objawów choroby. W takim przypadku lepiej weźmy taksówkę.

Zobacz też: Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?

Leki przeciwgorączkowe mogą spowodować osłabienie naszej koncentracji, zwłaszcza jeżeli połączymy je z lekami stabilizowanymi alkoholem, czyli popularnymi wyciągami ziołowymi lub lecytyną. Wzmocnienie działania mogą powodować także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mogę prowadzić, gdy jestem alergikiem?

Leki alergiczne na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Część z nich działa jedynie na objawy wywołane alergią i nie zawierają składników, które osłabiają nasz organizm. Jednak w przypadku leków alergicznych również poradźmy się specjalisty, jeżeli chcemy prowadzić samochód. Leki przeciwalergiczne pierwszej generacji zawierają w swoim składzie ceteryzynę, mającą działanie przeciwhistaminowe. Mogą one spowodować osłabienie ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego jeżeli jesteśmy kierowcami, takie leki powinniśmy zażywać na noc – oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzimy wtedy samochodu.

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Ile nocy przejadę na guaranie?

Przepisy jasno określają ile godzin może prowadzić kierowca ciężarówki lub autokaru. Jeżeli wspomagamy się na przykład lekami z guaraną, aby zredukować nasze zmęczenie, pamiętajmy, organizm potrzebuje snu codziennie, a unikając go możemy spowodować śmiertelne zagrożenie na drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA