Żółte znaki poziome
REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych określa, że (§ 85. Ust.3.):
REKLAMA
Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej.
Mówiąc prościej, żółte znaki poziome są nadrzędne w stosunku do znaków białych. W niektórych sytuacjach służby drogowe pozostawiają na jezdni znaki białe przekreślając je. Takie oznakowanie może być dla kierowców niejasne albo słabo widoczne.
Popatrzmy na fotografię 1:
Znaki żółte są słabo widoczne, gdyż w oczy rzucają się przede wszystkim pozostawione na jezdni białe linie.
W dodatku zdarza się, że naklejone prowizorycznie na nawierzchni jezdni żółte pasy ulegają oderwaniu lub przesunięciu.
REKLAMA
W takim przypadku musimy bardzo uważnie obserwować żółte oznakowanie na jezdni. Pomyłka może spowodować zajechanie drogi innemu pojazdowi. Ponadto trzeba zwracać uwagę na żółte strzałki kierunkowe na pasach ruchu, gdyż mogą one wskazywać inny sposób jazdy, niż ten obowiązujący dotychczas.
Pamiętajmy również, że w miejscach z żółtym oznakowaniem poziomym warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. W praktyce zdarza się często, że kierowcy gubią się i mogą wjechać na nasz pas ruchu albo skręcić w miejscu, gdzie jest to zabronione. Ponadto pasy ruchu wyznaczone tymczasowo są zazwyczaj znacznie węższe niż normalne pasy. W takiej sytuacji konieczna jest szczególnie staranna jazda, aby nie dopuścić do wjechania na sąsiedni pas ruchu.
A zatem, widząc żółte oznakowanie poziome, zachowajmy wzmożoną ostrożność i obserwujmy uważnie zachowanie innych kierujących.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.