Zielona strzałka: skręt warunkowy w przepisach drogowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z aktów prawnych regulujących kwestię zielonej strzałki jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U.2002.170.1393). W art. 96 jest mowa o tym, że "nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu."
REKLAMA
Bardzo ważne jest to, że zielona strzałka umieszczona w dolnej części sygnalizatora S-2 (pokazującego sygnał czerwony), daje możliwość skręcenia warunkowego. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że kierowca najpierw musi się upewnić, że nie utrudni ruchu i nie ograniczy pierwszeństwa przejazdu tym użytkownikom drogi, którzy na danym skrzyżowaniu mogą korzystać z zielonego światła. Mowa w szczególności o pojazdach jadących drogą poprzeczną oraz pieszych. W jaki sposób kierowca przed skorzystaniem z zielonej strzałki powinien ustąpić pierwszeństwa? Jest zobligowany do zatrzymania się przed sygnalizatorem, ewentualnie linią zatrzymania.
Zielona strzałka: skręt warunkowy w przepisach - krok po kroku
- zatrzymaj się przed sygnalizatorem, ewentualnie wyznaczoną linią zatrzymania,
- upewnij się, że na pasach nie ma pieszego, ewentualnie pieszy zaraz się na nich nie pojawi,
- upewnij się, że po drodze poprzecznej nie porusza się inne auto,
- po ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom możesz włączyć się do ruchu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.