REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji?

Beesafe
Ubezpieczenia
Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji?
Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji?

REKLAMA

REKLAMA

Potrącenie zwierzęcia na drodze. W terenie zabudowanym, w lesie lub na polnej drodze – w każdym z tych miejsc może przydarzyć się nam potrącenie zwierzęcia (zarówno dzikiego, jak i udomowionego). Niezależnie od tego, jaki mamy staż jako kierowca, taka sytuacja jest zawsze stresująca, a równocześnie wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Jak więc powinniśmy się zachować?

Zabezpieczenie miejsca wypadku. Jak?

Pierwsza i najważniejsza zasada to zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Co to dokładnie oznacza? Zatrzymajmy auto w bezpiecznym miejscu, włączmy światła awaryjne oraz wystawmy trójkąt ostrzegawczy. Jeśli potrąciliśmy zwierzę udomowione (np. psa czy kota), powiadamiamy policję lub straż miejską, a jeśli jest taka potrzeba wzywamy również lekarza weterynarii (miejmy na uwadze to, że w trakcie oczekiwania na przyjazd służb jesteśmy zobowiązani do udzielenia zwierzęciu pomocy). W przypadku dzikiego zwierzęcia (takiego jak dzik, jeleń czy sarna) zawiadamiamy policję, straż pożarną, straż miejską lub służbę leśną. Pamiętajmy, aby do takich dzikich zwierząt się nie zbliżać ani tym bardziej ich nie dotykać.

REKLAMA

Sprawdzenie stanu pojazdu

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu naszego pojazdu. Jeśli auto uległo uszkodzeniu, to możliwość uzyskania odszkodowania uzależniona jest od sytuacji.

Odpowiedzialność, odszkodowanie

Jeśli zdarzenie dotyczy zwierzęcia domowego:

  • Odpowiedzialność za zwierzę ponosi jego opiekun i to od tej osoby mamy prawo domagać się odszkodowania (według kodeksu cywilnego każdy, kto chowa zwierzę, jest zobowiązany do pokrycia wyrządzonych przez nie szkód). Nie ma znaczenia to, czy zwierzę w chwili kolizji było pod opieką właściciela (np. w trakcie spaceru) czy uciekło samodzielnie – odpowiedzialność ponosi właściciel.
  • Wyjątek stanowią sytuacje, gdy osoby trzecie przyczyniły się do ucieczki czy uwolnienia pupila (np. wybawiając go na drogę, otwierając celowo furtkę). Wówczas jego opiekun nie jest odpowiedzialny za wyrządzone szkody. W tej sytuacji możemy dochodzić swoich praw o odszkodowanie w sądzie, który powoła biegłych badających przebieg zdarzenia, a odszkodowanie może zostać wypłacone na podstawie zasad współżycia społecznego.

Jeśli zdarzenie dotyczy zwierzęcia z gospodarstwa rolnego:

  • Odszkodowanie za wyrządzone szkody również spoczywa na opiekunie zwierzęcia. Co ważne każdy rolnik posiadający gospodarstwo rolne ma obowiązek posiadać rolnicze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zakres takiej ochrony obejmuje szkody, które zostały wyrządzone przez zwierzęta i to z tego tytułu wypłacane jest odszkodowanie w przypadku potrącenia zwierzęcia.
  • W przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami lub niejednoznacznej oceny odnośnie do tego, kto jest winny kolizji, o wypłacie odszkodowania decyduje sąd.

Jeśli zdarzenie dotyczy dzikiego zwierzęcia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Odszkodowanie w takiej sytuacji możemy uzyskać od zarządcy drogi, na której doszło do wypadku (może to być np. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, wójt lub burmistrz).
  • Pamiętajmy, że jeśli przy drodze, na które potrąciliśmy dzikie zwierzę, stał odpowiedni znak ostrzegawczy (A-18b), uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi jest niemożliwe. Ewentualne koszty naprawy ponosimy, więc we własnym zakresie.
  • Gdy przy drodze nie było wspomnianego znaku ostrzegawczego, możemy ubiegać się odszkodowanie od zarządcy drogi w trakcie procesu sądowego. Wówczas, jako poszkodowany musimy udowodnić, że doszło do zaniedbań w odpowiednim oznakowaniu i zarządca poinformowany przez nadleśnictwo o ścieżkach migracji zwierząt nie zadbał o odpowiednie oznakowanie. Jeśli zarządca nie otrzymał takich informacji i nie miał możliwości postawienia znaków ostrzegawczych, odszkodowania możemy domagać się od nadleśnictwa.

Warto mieć autocasco

Każda z opisanych sytuacji jest stresująca dla kierowcy, a otrzymanie odszkodowania może wiązać się z postępowaniem na drodze sądowej i kolejnym stresem. Chcąc sobie tego oszczędzić, warto rozważyć zakup autocasco, które obejmuje szkody powstałe w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Jest to dodatkowa, nieobowiązkowa forma ubezpieczenia, która zwiększa zakres naszej ochrony i pozwala na uzyskanie środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z naprawą uszkodzeń powstałych na przykład właśnie w wyniku potrącenia zwierzęcia.

Pamiętajmy, że chcąc otrzymać odszkodowanie z tytułu AC, zdarzenie należy zgłosić niezwłocznie ubezpieczycielowi.

Do przeprowadzenia procedury odszkodowawczej niezbędny będzie dokładny opis samego zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdu. Warto zrobić zdjęcia, szczegółowo dokumentujące sytuację oraz zdjęcia uszkodzonego auta. Jeśli na miejscu pojawiła się policja, do dokumentów dla ubezpieczyciela warto dołączyć także notatkę sporządzoną przez służby. Należy także pamiętać, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie przez ubezpieczyciela, który może mieć podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania np. z powodu przekroczenia prędkości w trakcie kolizji lub jazdy pod wpływem alkoholu.

Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA