Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli wypadek drogowy przytrafił się kierowcy, który był "pod wpływem" może on próbować udowodnić, że to nie osoba będąca „pod wpływem” ponosi winę za dojście do zdarzenia lub pozostawanie w stanie po spożyciu alkoholu nie miało znaczenie dla przebiegu wydarzeń - np. w przypadku wymuszenia pierwszeństwa niedającego czasu na reakcję kierowcy. W takim przypadku odszkodowania możemy dochodzić od sprawcy.
REKLAMA
Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie
REKLAMA
W przypadku, gdy dochodzimy odszkodowania z umowy ubezpieczenia auto casco, również możliwe będzie wykazywanie, że stan nietrzeźwości nie miał wpływu na nastąpienie wypadku. W takiej jednak sytuacji ciężar wykazania tej okoliczności obciąża w zasadzie ubezpieczonego. Drugą możliwości jest norma art. 438 k.c. umożliwiająca uzyskanie odszkodowania na zasadach słuszności. W takim przypadku wszystko zależy od okoliczność sprawy.
art. 438 k.c. – jeśli ktoś poniósł szkodę działając w interesie drugiej osoby, może żądać naprawienia strat od kierowcy odnoszącego korzyść z naszego działania (działania użytkownika pojazdu firmowego).
Zobacz też: Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie
Przykładem "działania w interesie drugiej osoby" może być przewożenie chorego przez nietrzeźwego kierowcę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.