Pożar samochodu a odszkodowanie
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejszą kwestią jest tutaj ustalenie przyczyny pożaru. W zależności od tego odpowiedzialność za szkodę poniosą różnego rodzaju podmioty. Pożar może być bowiem wynikiem działania osoby trzeciej - w takim przypadku winą zostanie obarczony sprawca. Musi on jednak zostać zidentyfikowany. Jeśli to niemożliwe albo gdy pożar był wynikiem wyłącznie czynników zewnętrznych np. uderzenie pioruna, odpowiedzialność ponosi wyłącznie ubezpieczyciel samochodu (wypłata z auto casco).
REKLAMA
Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia
Powszechnie w ogólnych warunkach ubezpieczeń auto casco odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wyłączona w przypadkach, gdy szkoda wynikała z przyczyny leżącej w wykonaniu lub naprawie pojazdu lub też jeżeli jej przyczyną była awaria samochodu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, jeśli szkoda powstała w wyniku nieodpowiedniego eksploatowania auta i jego niewłaściwego utrzymania. Dlatego, gdyby pojazd naszej firmy „stanąłby w płomieniach” właśnie w takich okolicznościach, odpowiedzialność ubezpieczyciela może być wyłączona i ciężar szkody będziemy musieli ponieść sami, względnie obciążymy na stosownych zasadach użytkownika samochodu. Warto jednak zauważyć, że ciężar udowodnienia jaka była przyczyna pożaru obciąża w zasadzie ubezpieczyciela.
Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.