Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji
REKLAMA
REKLAMA
Badania techniczne – terminy, wymogi, konsekwencje braku
Okresowe badania techniczne pojazdów są obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, nakładanym przez ustawę prawo o ruchu drogowym. Częstotliwość badań, zależna jest od wieku pojazdu, oraz jego charakteru.
REKLAMA
Co do zasady badania techniczne przeprowadza się corocznie. Przy czym w przypadku:
- samochodu osobowego,
- samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
- motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.
W przypadku samochodu osobowego wyposażonego w instalację gazową, przegląd wykonuje się corocznie.
Badania techniczne muszą być wykonane w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów.
To czy pojazd ma aktualne badania techniczne (a także termin, w którym należy wykonać kolejne) znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
W przypadku kontroli drogowej brak ważnych badań technicznych skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i wystawieniem pozwolenia czasowego – na 7 dni (do czasu wykonania badań).
Badania techniczne, a odszkodowanie
Brak ważnych badań technicznych- może, lecz nie musi wpływać na możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, AC i NNW.
Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?
REKLAMA
W zakresie ubezpieczenia OC – to kwestia faktycznego stanu technicznego samochodu może mieć wpływ na to, kto zostanie uznany za sprawcę wypadku- jeśli wypadek nastąpił z uwagi na np. awarię, lub niesprawność niektórych elementów konstrukcyjnych lub eksploatacyjnych samochodu. Kwestia badań technicznych w tym wypadku jest wtórna (jeśli wręcz nie pomijalna).
W przypadku braku badań technicznych ubezpieczyciel nie ma prawa regresu do sprawcy wypadku. Oznacza to, że nawet mimo braku badań technicznych ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z naszego OC – i nie może domagać się jego zwrotu od nas jak ma to miejsce np. w stosunku do kierowcy prowadzącego w stanie nietrzeźwości czy nie mającego uprawnień do kierowania pojazdem.
W przypadku umów ubezpieczenia AC lub NNW – z uwagi na większą dowolność ubezpieczycieli w zakresie kształtowania ich warunków (w stosunku do ubezpieczenia OC) – to w jaki sposób traktowane będą nieaktualne badania techniczne w przypadku wystąpienia szkody zależy w znacznej mierze od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).
Zobacz też: Jak radzić sobie w podróży z marudzącymi dziećmi? Ekspert TomTom radzi
REKLAMA
Jednakże, z reguły, klauzula dot. badań technicznych kształtuje się w następujący sposób: odszkodowanie nie będzie wypłacone jeśli ubezpieczony pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych O ILE stan techniczny pojazdu miał wpływ na zdarzenie powodujące szkodę.
Należy to rozumieć w następujący sposób – jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych, a zdarzenie (skutkujące szkodą) nastąpiło w wyniku złego stanu technicznego pojazdu (który mógł by zostać wychwycony na badaniach technicznych) – ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.
Z drugiej strony – jeśli zdarzenie nie miało nic wspólnego ze stanem technicznym (np. najechanie na słupek/filar podczas parkowania) kwestia badań technicznych pojazdu nie powinna mieć znaczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.