REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego. Co w razie odholowania auta?

Holowanie Fot. Fotolia
Holowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca podczas jazdy nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego. Brak obowiązku nie dotyczy jednak wszystkich sytuacji. Przykład? Dokument cały czas będzie potrzebny np. do odebrania odholowanego samochodu z parkingu depozytowego.

1 października 2018 roku jest ważną datą dla kierowców w Polsce. Od tego momentu prowadzący nie musi posiadać ze sobą dokumentów pojazdu. Żeby nie otrzymać podczas kontroli drogowej mandatu, wystarczy mu dowód osobisty i prawo jazdy. Co jednak w sytuacji, w której kierowca nieprawidłowo zaparkuje pojazd, a ten zostanie odholowany? Wtedy niestety pojawia się dość poważny problem. Okazuje się bowiem, że do odebrania auta z parkingu depozytowego dokument w postaci dowodu rejestracyjnego będzie już potrzebny.

REKLAMA

Bez dowodu rejestracyjnego a odholowanie pojazdu

Z czego wynika taki dualizm sytuacyjny? Urzędnicy tłumaczą to w dość prosty sposób. Przede wszystkim winne sytuacji są przepisy. Otóż zmiana dotycząca braku obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej dotyczy wyłącznie kontroli drogowej prowadzonej np. przez policję. Jeżeli chodzi o zapisy odnoszące się do odholowywania nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, te zostały z kolei zapisane w akcie prawnym dotyczącym kwestii usuwania aut z drogi. Z założenia nie mogą zatem odnosić się do kontroli drogowych.

Zobacz również: Mandat za parkowanie na trawniku. Co grozi kierowcy?

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że do odebrania samochodu odholowanego na parking przez straż miejską, kierowca będzie musiał udowodnić prawo do użytkowania. Wynika to w prostej linii z faktu, że pracownicy parkingu i straż miejska nie będą mieli uprawnień do kontrolowania prowadzących w CEPiK. Właściwym dokumentem w tym punkcie staje się zatem fizyczny dowód rejestracyjny. Auto będzie mógł odebrać po wniesieniu stosownej opłaty tylko ten kierowca, który będzie go posiadał przy sobie.

Brak dowodu rejestracyjnego stworzy poważny problem!

REKLAMA

Scenariusz ten tworzy szczególnie nieprzyjemną sytuację, w której np. prowadzący ze Szczecina pojawi się w Warszawie i tam nieprawidłowo zaparkuje swój samochód. Auto zostanie odholowane na parking depozytowy i do jego odebrania konieczny będzie dowód rejestracyjny. Tylko że dokument właściciel lub użytkownik pojazdu na mocy nowych przepisów zostawi w domu w Szczecinie - czyli dokładnie 566 kilometrów od miejsca popełnienia wykroczenia. A to doprowadzi do sytuacji patowej - kierowca zostanie bez auta i opcji jego odebrania z parkingu depozytowego.

Możliwość wystąpienia takiego scenariusza wcale nie jest wielce potencjalna. A do tego stanowi najlepszy dowód na to, że w przyszłości ustawodawcy podczas opracowywania przepisów „ułatwiających” życie kierowcom, powinni pomyśleć nad problemem globalnie. Tworzenie biały luk w postaci np. zapisów dotyczących usuwania aut z drogi, tworzy realne problemy ograniczające działanie nowego prawa. Co gorsze, kierowcy często nie mają świadomości występowania tego typu ograniczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Andrzej
    2021-07-12 00:49:13
    Straż miejska to darmozjady i pasożyty do tego bezmózgie na łonie narodu.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA