REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola drogowa. Nowe zasady w roku 2020.

mandat policja kontrola lusterko pojazdy fot. Mateusz Szymański
mandat policja kontrola lusterko pojazdy fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

7 listopada 2019 roku zmienią się zasady kontroli drogowej. Kierowca, który nie zastosuje się do poleceń policjantów, może otrzymać mandat wynoszący nawet 500 złotych. Funkcjonariusze otrzymają nowy bat na użytkowników dróg?

Kontrola drogowa jest jednym z podstawowych narzędzi, które mają w swoich rękach policjanci. Na jej mocy mogą sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu, ale też stan trzeźwości kierowcy, wyposażenie obowiązkowe samochodu czy ukarać prowadzącego za popełnione wykroczenie. Jakie są zasady obowiązujące podczas kontroli drogowej? Ani kierowca, ani żaden z pasażerów nie powinni opuszczać kabiny pasażerskiej bez wyraźnego polecenia wydanego przez funkcjonariusza. Poza tym prowadzący powinien uchylić szybę i położyć dłonie na kierownicy.

REKLAMA

Kontrola drogowa 2020 r. - usystematyzowane zasady

REKLAMA

Formalizacja kontroli drogowej jest koniecznością. A decyduje o tym co najmniej kilka powodów. Trzymanie się schematu sprawi, że policjant będzie mógł prawidłowo odczytać intencje kierowcy i pasażerów. Omyłkowo nie odbierze np. wyjścia z pojazdu jako próby przeprowadzenia ataku i nie zastosuje środka przymusu koniecznego. Z drugiej strony standard postępowania w czasie kontroli drogowej gwarantuje osobom znajdującym się w zatrzymanym aucie bezpieczeństwo. Nie narażą się np. na potrącenie po wyjściu z kabiny.

Zasady rządzące kontrolą drogową są jasno zapisane w przepisach. Funkcjonariusze od lat jednak skarżą się na problemy z ich egzekwowaniem. Skąd opór kierowców? U bardzo wielu z nich wynika to z nieświadomości. Z uwagi na brak znajomości przepisów nie wiedzą jak zachować się w sytuacji, w której ich auto zatrzyma patrol policji. Część prowadzących jednak świadomie ignoruje zasady. Co policjanci na to? Tak naprawdę niewiele mogą. Bo choć zasady są jasno sprecyzowane, za ich złamanie ustawodawca nie ustalił żadnej kary.

Zobacz również: Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?

Kontrola drogowa 2020 r.: wbrew poleceniom? 500 złotych mandatu!

Wszystko wskazuje na to, że teraz sytuacja ulegnie zmianie. A wszystko za sprawą nowelizacji przepisów, która wejdzie w życie 7 listopada 2019 roku. Nowe zapisy wprowadzą możliwość ukarania kierowcy za nieprawidłowe zachowanie podczas kontroli drogowej. Co może oznaczać termin nieprawidłowego zachowania? Pod pojęciem tym powinno się ukrywać przede wszystkim niezastosowanie się do polecenia policjanta dotyczącego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • siedzenia w pojeździe w bezruchu
  • trzymania rąk na kierownicy
  • nieopuszczania pojazdu

Nowe zasady kontroli drogowej w 2020 roku zostaną obwarowane wysokim mandatem. Kierowca lub pasażer, który nie będzie wypełniał zaleceń, może otrzymać mandat karny opiewający na kwotę nawet 500 złotych. A to jeszcze nie koniec zmian, które wejdą w życie 7 listopada 2019 roku. Na mocy nowelizacji funkcjonariusze będą mieli możliwość zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej tak naprawdę wszędzie - nawet wbrew przepisom o ruchu drogowym. Ograniczenie tak naprawdę pojawi się jedno - miejsce nie może zagrażać bezpieczeństwu osób zatrzymanych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA