REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Holowanie – czy koszt zostanie pokryty z OC sprawcy?

Holowanie Fot. Fotolia
Holowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Holowanie uszkodzonego auta do warsztatu może być bardzo kosztowne. Sprawdzamy, czy ubezpieczenie OC sprawcy wypadku powinno pokryć wszystkie takie wydatki.

Szkody związane z wypadkiem drogowym nie ograniczają się zwykle tylko do uszkodzenia pojazdu oraz ewentualnych obrażeń ciała. Zgodnie z tak zwaną zasadą pełnej rekompensaty ubezpieczyciel musi zlikwidować wszystkie bezpośrednie szkody, które miały związek z działaniem chronionego kierowcy. Chodzi więc zarówno o straty poniesione przez poszkodowanego, jak i korzyści, których taka osoba nie mogła osiągnąć na skutek wypadku.

REKLAMA

Koszty holowania pojazdu uszkodzonego przez posiadacza OC są przykładem szkody, którą powinien zlikwidować ubezpieczyciel. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl dokładniej przyjrzeli się regułom zwrotu takich kosztów. To ważna kwestia, ponieważ rodzime zakłady ubezpieczeń nie zawsze przestrzegają zasady pełnej rekompensaty szkód. 

Rachunki za holowanie uważnie sprawdzane przez ubezpieczycieli

Kwestia holowania, podobnie jak wynajem samochodu zastępczego, dość często staje się przyczyną sporów pomiędzy poszkodowanym oraz zakładem ubezpieczeń sprawcy wypadku. Takie konflikty nie dotyczą raczej samego prawa poszkodowanej osoby do otrzymania zwrotu kosztów holowania. To uprawnienie nie wzbudza kontrowersji na gruncie prawnym i dlatego trudno jest je podważyć.

Inną kwestią jest jednak wysokość samych kosztów związanych z holowaniem uszkodzonego auta.

W praktyce może się okazać, że zakład ubezpieczeń odmówi zwrotu wszystkich kosztów, które wydają mu się znacząco wyższe od standardowych” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik Finansowy sugeruje umiar w holowaniu pojazdu

Spór z ubezpieczycielem jest możliwy na przykład wtedy, gdy poszkodowany kierowca wybrał usługi „drogiej” firmy oferującej holowanie albo zlecił przetransportowanie samochodu znacznie dalej niż do warsztatu znajdującego się w miejscu zamieszkania.

Czasem zakłady ubezpieczeń mogą zalecać transport auta do najbliższego warsztatu. Wydaje się to jednak nieuzasadnione, jeżeli wypadek miał miejsce z dala od domu poszkodowanego.

REKLAMA

W kontekście zwrotu kosztów holowania ciekawy wydaje się Wyrok Sądu Rejonowego w Jarocinie z dnia 3 grudnia 2015 r. (sygn. akt: I C 679/14). Wspomniany sąd zwrócił uwagę, że w badanej sytuacji: „Powód zmuszony był do odholowania we własnym zakresie uszkodzonego w trakcie kolizji pojazdu, skorzystał więc z dostępnej oferty. W świetle zasad doświadczenia życiowego, naturalnym zachowaniem jest, że w sytuacji nagłej, nie przewidywanej, szuka się pierwszej dostępnej oferty holowania, bez sprawdzania, porównywania innych ofert, z których można byłoby skorzystać w celu minimalizacji szkody”. Stanowisko jarocińskiego sądu sugeruje, że poszkodowany nie musi porównywać ofert holowania tak, aby uchronić ubezpieczyciela sprawcy wypadku przed wyższymi kosztami.

Warto jednak pamiętać, że zakład ubezpieczeń może mieć inne zdanie w tej kwestii. „Co ważne, Rzecznik Finansowy zaleca poszkodowanym kierowcom taki wybór oferty holowania pojazdu, który w miarę możliwości nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów dla ubezpieczyciela sprawcy wypadku” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie OC powinno uzupełnić refundację z Assistance

Warto wiedzieć, że zakład ubezpieczeń może niekiedy zaoferować usługi dotyczące holowania zarówno poszkodowanemu, jak i sprawcy wypadku (posiadaczowi OC). Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu assistance (AS).

Wbrew pozorom, refundacja holowania samochodu poszkodowanej osoby na podstawie polisy AS często zapewnia korzyści zakładowi ubezpieczeń. Ubezpieczyciel posiada bowiem gwarancję, że obydwaj kierowcy uczestniczący w wypadku wybiorą tańsze usługi współpracującej firmy.

REKLAMA

Mowa o przedsiębiorstwie oferującym pomoc drogową, które na mocy umowy prowadzi współpracę z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Taka firma może zaproponować zakładowi ubezpieczeń bardziej atrakcyjne stawki za kilometr holowania” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poszkodowana osoba, która skorzystała z ewentualnej oferty holowania w ramach assistance sprawcy powinna wiedzieć, że taka sytuacja nie zwalnia zakładu ubezpieczeń z konieczności pełnej likwidacji szkody. Jeżeli holowanie pojazdu poszkodowanego kierowcy przekroczy limity wydatków lub odległości przewidziane w ramach assistance, to nadwyżkowe koszty powinny zostać sfinansowane przy pomocy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

W praktyce wygląda to tak, że firma oferująca pomoc drogową z assistance wystawia poszkodowanemu fakturę, a zakład ubezpieczeń pokrywa nadwyżkowe koszty z polisy OC. „Prawo do refundacji kosztów holowania przy pomocy takiej obowiązkowej polisy przysługuje poszkodowanemu niezależnie od tego, jaką dodatkową ofertę pomocy drogowej przedstawił zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA