Samochodowy rzeczoznawca - czy ubezpieczyciel pokryje jego koszt?
REKLAMA
REKLAMA
Kwestia finansowania opinii rzeczoznawcy motoryzacyjnego przy pomocy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku już od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje. Właśnie dlatego niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego (SN) w tej sprawie stanowi dobrą wiadomość. Uchwała SN zakończyła dyskusję między zakładami ubezpieczeń, osobami poszkodowanymi i Rzecznikiem Finansowym. W jaki sposób? Orzeczenie nakazuje zwrot kosztów opinii rzeczoznawcy. Warto jednak pamiętać, że taka refundacja wynagrodzenia specjalisty nie jest bezwarunkowa.
REKLAMA
Kiedy rzeczoznawca samochodowy zostanie opłacony przez ubezpieczyciela? Czy ten dodatkowy koszt odbije się na wysokości składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców?
Rzecznik Finansowy przyczynił się do stanowiska Sądu Najwyższego
REKLAMA
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące refundacji kosztów opinii eksperta jest efektem wcześniejszego wniosku Rzecznika Finansowego. Rzecznik dość często występuje do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie kwestii, które powodują spory pomiędzy instytucjami finansowymi oraz ich klientami lub osobami poszkodowanymi (np. w wypadkach drogowych).
„Taka praktyka jest skuteczna, ponieważ uchwały Sądu Najwyższego wydane na wniosek Rzecznika Finansowego wskazują sądom powszechnym (m.in. cywilnym) kierunek dalszego orzecznictwa” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Opinia rzeczoznawcy nie może być bezcelowa
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, uchwała Sądu Najwyższego dotycząca refundacji kosztów ekspertyzy motoryzacyjnej przez ubezpieczyciela jest korzystna dla osób materialnie poszkodowanych w wypadkach. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się treści ogłoszonej 2 września 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 99/18).
REKLAMA
Na początku września bieżącego roku sędziowie SN orzekli, że: „poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania”.
Analizowana uchwała SN wskazuje, że nie tylko poszkodowani uczestnicy wypadku mają prawo do uzyskania zwrotu kosztów za opinię rzeczoznawcy. Takie samo uprawnienie mają również firmy odszkodowawcze zajmujące się skupem roszczeń komunikacyjnych oraz ich późniejszym dochodzeniem (czyli cesjonariusze roszczeń odszkodowawczych).
Kolejne ważne spostrzeżenie dotyczy celowości wykonania ekspertyzy przez rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sąd Najwyższy zastrzegł, że ubezpieczyciel nie musi zwracać kosztów opinii specjalisty, która nie była niezbędna do efektywnego dochodzenia roszczeń. Można przypuszczać, że wspomniane zastrzeżenie dokonane przez Sąd Najwyższy stanie się przyczyną kolejnych sporów pomiędzy zakładami ubezpieczeń i osobami poszkodowanymi.
„Z drugiej strony sędziowie SN musieli podkreślić, że refundacja kosztów opinii eksperta motoryzacyjnego zależy od jej zasadności i celowości. Nie można bowiem narażać firm ubezpieczeniowych na zbyteczne wydatki” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Czy składki ubezpieczenia OC zostaną podwyższone?
Przedstawiciele Rzecznika Finansowego twierdzą, że wrześniowa uchwała Sądu Najwyższego skłoni zakłady ubezpieczeniowe do dokładniejszej wyceny szkód i jednocześnie zniechęci je do zaniżania świadczeń za szkody majątkowe. Ubezpieczyciele będą musieli liczyć się z faktem, że obiekcje poszkodowanej osoby mogą skutkować zatrudnieniem rzeczoznawcy i koniecznością pokrycia wynagrodzenia takiego specjalisty (z polisy OC sprawcy wypadku).
„Argumentacja Rzecznika Finansowego wydaje się przekonująca. Można przypuszczać, że ubezpieczyciele wezmą pod uwagę dyscyplinujący czynnik w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia rzeczoznawcy motoryzacyjnego” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Rzecznik Finansowy podkreśla również, że dostęp do łatwo refundowanej opinii rzeczoznawcy samochodowego merytorycznie pomoże poszkodowanym osobom. Zwykle nie posiadają one dużej wiedzy technicznej na temat napraw pojazdów. Typowemu kierowcy dość trudno jest więc dowieść, że wycena szkody komunikacyjnej była nieprawidłowa.
„Z drugiej strony nie można jednak wykluczyć, że sami kierowcy pośrednio zapłacą za refundację opinii rzeczoznawców. Konieczność pokrywania kosztów takich ekspertyz może być dla ubezpieczycieli uzasadnieniem podwyżki składek obowiązkowych polis OC. Właśnie dlatego warto śledzić zmiany średniej składki OC w kolejnych miesiącach i porównywać ceny w różnych towarzystwach” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.