Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
REKLAMA
REKLAMA
- Po zatrzymaniu pojazd... włącza się do ruchu
- Włączanie się do ruchu a pierwszeństwo
- Kiedy jeszcze pojazd włącza się do ruchu?
- Ile wynosi mandat za nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu?
Przepisy drogowe nie są przesadnie szczegółowe. To prawda. Nie mogą jednak takie być. Powód jest oczywisty. Sytuacji drogowych z pogranicza jest tyle, że zjawiska najlepiej nazywać ogólnie i stawiać na ich interpretację. Taka właśnie sytuacja dotyczy przypadku, w którym jeden kierujący zatrzymał na chwilę pojazd.
REKLAMA
Po zatrzymaniu pojazd... włącza się do ruchu
Samochód porusza się jezdnią. Musiał się jednak na chwilę zatrzymać. Bo kierujący chciał wysadzić lub wpuścić do kabiny pasażerskiej pasażera. A zatrzymanie auta włącza dość kluczowy przepis. Mowa bowiem o art. 17 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Powyższy zapis stwierdza wyraźnie, że rozpoczęcie jazdy po zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, oznacza włączanie się do ruchu.
Kiedy pojazd nie włącza się do ruchu? Tylko w takim przypadku, w którym zatrzymanie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego. W skrócie samochód zatrzymał się przed czerwonym światłem, zamkniętym przejazdem kolejowym czy np. w korku.
Włączanie się do ruchu a pierwszeństwo
REKLAMA
Kierujący po chwili postoju włącza się do ruchu. To z kolei nakłada na niego kluczowe obowiązki. Bo w głos art. 17 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym musi on zachować szczególną ostrożność. Na tym jednak nie koniec. Jest także zobowiązany ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu, który znajduje się na drodze. W skrócie, gdy zaczął omijać go pojazd lub nawet rower, musi poczekać, aż ten zakończy manewr. Przed maskę wszedł mu pierwszy? Także i on będzie miał w tej sytuacji pierwszeństwo.
Bardzo ważne jest to, że stanu prawnego nie zmienia nawet np. obecność linii ciągłej. Bo w zgodzie z przepisami, kierowca ma możliwość jej przekroczenia w tym przypadku. W końcu omija inny pojazd (prawdopodobnie nieprawidłowo zaparkowany) i nie jest w stanie zmieścić się na swoim pasie ruchu w czasie wykonywania manewru.
Kiedy jeszcze pojazd włącza się do ruchu?
Zatrzymanie na jezdni nie jest jedyną sytuacją, w której kierujący będzie musiał włączyć się do ruchu. Katalog takich zdarzeń jest szerszy i został opisany w art. 17 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Identyczny przypadek dotyczy sytuacji, w której pojazd wjeżdża:
- na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania,
- na drogę z pola lub na drogę o nawierzchni twardej z drogi o nawierzchni gruntowej,
- na jezdnię z pobocza, z drogi dla pieszych lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych,
- na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów.
Ile wynosi mandat za nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu?
Dobra informacja jest taka, że takiej kwalifikacji czynu tak właściwie w taryfikatorze nie ma. Zła niestety jest taka, że wykroczenie zostanie odczytane przez policjantów jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co prawda, kierujący dostanie w tym przypadku mandat głównie w przypadku kolizji. Będzie on jednak wynosił od 1020 do 5000 zł. Zostanie też uzupełniony co najmniej 10 punktami karnymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.