REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przed przejściem dla pieszych trzeba zwolnić?

Czy przed przejściem dla pieszych trzeba zwolnić, przejście dla pieszych hamowanie, zachowanie kierowcy przed przejściem dla pieszych
Czy przed przejściem dla pieszych trzeba zwolnić?
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Czy przed przejściem dla pieszych zawsze trzeba zwolnić? Gdy znajduje się na nim pieszy lub na nie wchodzi, sytuacja jest oczywista. Co jednak wtedy, gdy pasy są puste? Przepisy stanowią wskazówkę, ale jednoznacznej odpowiedzi nie dają. To spory problem.

Obowiązki kierowcy przed przejściem są jasne. Teoretycznie

Piesi w Polsce zyskali bezwzględne pierwszeństwo na pasach. To dotyczy nie tylko sytuacji, w której pieszy już znajduje się na przejściu, ale także gdy właśnie na nie wchodzi. Tak ukształtowana podstawa prawna oznacza jednak większą ilość wymogów. Te dotyczą jednak przede wszystkim kierujących. Ci muszą pamiętać o dwóch kwestiach, o których mówi art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Liczy się:

REKLAMA

  • zachowanie szczególnej ostrożności w momencie, w którym pojazd zbliża się do oznakowanego przejścia dla pieszych. Kierujący powinien uważnie obserwować drogę i jej otoczenie oraz kontrolować zachowanie pieszych idących chodnikiem i zbliżających się do przejścia.
  • zmniejszenie prędkości tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo.

Zawsze hamować przed przejściem dla pieszych czy nie?

Z punktu widzenia tego materiału kluczowa jest kwestia zmniejszenia prędkości. Przepis nie do końca jest jasny. Nie do końca wiadomo czy hamować należy w sytuacji, w której pieszy znajduje się na przejściu lub się do niego zbliża, czy także wtedy, gdy zebra na drodze i jej otoczenie są puste, a wejście pieszego jest czysto potencjalne. Pole do popisu w tym przypadku zostawia zatem... rozsądek!

  • Kiedy należy zredukować prędkość przed "pustym" przejściem dla pieszych? Przede wszystkim wtedy, gdy na drodze obowiązuje podwyższony limit prędkości, a do tego przejście oferuje słabą widoczność. Jest noc, a to nie zostało oświetlone, ewentualnie zaparkowane przed nim pojazdy ograniczają możliwość dostrzeżenia pieszych (w tym dzieci), którzy zbliżają się do jezdni. Tu redukowanie prędkości ma zadanie prewencyjne. Przygotowuje pojazd do ewentualnej konieczności wyhamowania w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
  • Kiedy można nie hamować przed "pustym" przejściem dla pieszych? Przede wszystkim w sytuacji, w której pojazd porusza się wolno, a kierujący ma świetną widoczność. Przy prędkości 20 czy 30 km/h nawet nagłe wejście na jezdnię pieszego sprawi, że kierowcy uda się w miarę bezpiecznie wyhamować pojazd. Zamiast zwalniać, kierowca może po prostu puścić nogę z gazu.

Profilaktyczne hamowanie przed przejściem może być niebezpieczne?

REKLAMA

Bezpieczeństwo pieszych podczas przekraczania jezdni bez wątpienia jest najważniejsze. To w końcu niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie można jednak dbać o nie w oderwaniu od wszystkich innych czynników. Nie może być tak, że w warunkach natężonego ruchu kierowca zacznie mocno hamować lub wręcz zatrzyma się przed pustą zebrą, do której nie zbliża się żaden pieszy. Bo takie zachowanie nie ma nic wspólnego z profilaktyką i bezpieczeństwem. To generuje raczej zagrożenie. Inni kierowcy mogą nie odczytać intencji kierującego. Skutkiem stanie się zatem kolizja.

Dlatego jeżeli kierowca zbliżający się do pustego przejścia chce podjąć jakąkolwiek reakcję, powinien delikatnie przyhamować lub po prostu puścić pedał gazu. Delikatne przyhamowanie uruchomi światła stopu i da sygnał innym kierowcom mówiący o konieczności dostosowania prędkości. Zanim prowadzący zdecyduje się na ostrzejsze zwolnienie, powinien najpierw spojrzeć w lusterka i ocenić sytuację za pojazdem. Tak, aby jego manewr nie spowodował zagrożenia. Zwłaszcza że mógłby zostać uznany za bezzasadny. A wtedy w razie kolizji to on poniósłby za nią winę.

Przykład

W Polsce wbrew przekonaniu wielu kierowców nie obowiązują hinduskie zasady ruchu. Kierowca nie musi przejmować się tylko pojazdami jadącymi z przodu. Musi miarkować swoje zachowania drogowe w taki sposób, aby nie zagrozić bezpieczeństwu jazdy także i tych jadących z tyłu. Zwłaszcza nagłym i bezzasadnym manewrem wykonanym orzed pustymi pasami.

Mandat za niezredukowanie prędkości przed pasami istnieje?

REKLAMA

O tym, jak płynną kwestią jest konieczność redukowania prędkości przed pustym przejściem dla pieszych, świadczy jeszcze jedna rzecz. Nawet jeżeli brak ograniczenia prędkości jazdy przed pasami miałby być wykroczeniem, taryfikator nie przewiduje za niego kary. Mandat kierujący może dostać albo za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, albo nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Nie ma stadium pośredniego. W przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wartość grzywny zaczyna się od 1500 zł. Dodatkowo karą jest konieczność dopisania do konta kierowcy 15 punktów karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skrajnym przypadku i w razie stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszego, czyn kierującego wyczerpie znamiona opisane w art. 86b par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza, że otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W takim przypadku policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu.

Jakie są obowiązki pieszych przed przejściem?

Oczywiście nie jest tak, że piesi są traktowani przez przepisy o ruchu drogowym jak święte krowy. Ich również dotyczy szereg obowiązków i obostrzeń. Osoby wchodzące na jezdnię na przejściu dla pieszych powinny pamiętać o tym, że:

  • obowiązuje ich zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – art. 14 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • obowiązuje ich zakaz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię – art. 14 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • obowiązuje ich zakaz przebiegania przez jezdnię – art. 14 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • obowiązuje ich zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych – art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • pieszy wchodzący na jezdnię jest obowiązany zachować szczególną ostrożność – art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • jeżeli przejście dla pieszych jest podzielone wysepką lub azylem, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne – art. 13 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA