REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

REKLAMA

REKLAMA

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się cofnąć do pierwszych godzin kursu na prawo jazdy.

Co to jest skrzyżowanie równorzędne? I kto ma tu pierwszeństwo?

Na początek warto wskazać czym tak naprawdę jest skrzyżowanie równorzędne. Otóż to takie połączenie dróg asfaltowych lub utwardzonych, przy którym nie stoi sygnalizacja świetlna, znaki drogowe czy policjant kierujący w danym momencie ruchem. Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Zasada jest dość prosta. Kierujący ma w takim przypadku obowiązek stosowania się do tzw. zasady prawej dłoni.

REKLAMA

Zasada prawej dłoni. Jak działa w praktyce?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Reguła prawej dłoni działa w prosty sposób. Gdy kierujący spojrzy się w prawo i dostrzeże jakiś pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie, to on ma pierwszeństwo przed nim. Czasami zasada prawej dłoni może doprowadzić do zapętlenia. Stanie się tak, gdy na każdym np. z czterech wjazdów pojawi się pojazd. W takim przypadku pierwszy pojedzie ten, kto... po prostu pierwszy ruszy.

Hierarchia ważności na drodze. A więc kto jest ważny, a kto mniej ważny?

Hierarchia ważności na drodze jest bardzo wyraźnie wskazywana przez przepisy. Na samym jej dole znajduje się wcześniej wspomniana zasada prawej dłoni. Tą stosuje się na skrzyżowaniach bez znaków lub w każdej innej sytuacji, gdy jest to konieczne (np. auta skręcają z przeciwnych kierunków w lewo i prawo oraz spotykają się przy jednej jezdni, wtedy stosują tą zasadę). Gdy na skrzyżowaniu pojawiają się znaki drogowe, reguła prawej dłoni traci wiodące znaczenie. Znaki tracą znaczenie w sytuacji, w której na skrzyżowaniu stoi sygnalizacja świetlna. Od sygnalizacji świetlnej z kolei dużo ważniejsze są polecenia wydawane przez policjanta kierującego ruchem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA