Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest skrzyżowanie równorzędne? I kto ma tu pierwszeństwo?
Na początek warto wskazać czym tak naprawdę jest skrzyżowanie równorzędne. Otóż to takie połączenie dróg asfaltowych lub utwardzonych, przy którym nie stoi sygnalizacja świetlna, znaki drogowe czy policjant kierujący w danym momencie ruchem. Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Zasada jest dość prosta. Kierujący ma w takim przypadku obowiązek stosowania się do tzw. zasady prawej dłoni.
REKLAMA
Zasada prawej dłoni. Jak działa w praktyce?
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Reguła prawej dłoni działa w prosty sposób. Gdy kierujący spojrzy się w prawo i dostrzeże jakiś pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie, to on ma pierwszeństwo przed nim. Czasami zasada prawej dłoni może doprowadzić do zapętlenia. Stanie się tak, gdy na każdym np. z czterech wjazdów pojawi się pojazd. W takim przypadku pierwszy pojedzie ten, kto... po prostu pierwszy ruszy.
Hierarchia ważności na drodze. A więc kto jest ważny, a kto mniej ważny?
Hierarchia ważności na drodze jest bardzo wyraźnie wskazywana przez przepisy. Na samym jej dole znajduje się wcześniej wspomniana zasada prawej dłoni. Tą stosuje się na skrzyżowaniach bez znaków lub w każdej innej sytuacji, gdy jest to konieczne (np. auta skręcają z przeciwnych kierunków w lewo i prawo oraz spotykają się przy jednej jezdni, wtedy stosują tą zasadę). Gdy na skrzyżowaniu pojawiają się znaki drogowe, reguła prawej dłoni traci wiodące znaczenie. Znaki tracą znaczenie w sytuacji, w której na skrzyżowaniu stoi sygnalizacja świetlna. Od sygnalizacji świetlnej z kolei dużo ważniejsze są polecenia wydawane przez policjanta kierującego ruchem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.