Droga z pierwszeństwem łamanym. Kto ma pierwszeństwo?
REKLAMA
REKLAMA
Droga z pierwszeństwem łamanym, czyli co?
Kierowcy są przyzwyczajeni do tego, że droga z pierwszeństwem przebiega prostopadle. Tak, to pewnie w jakiś 80 czy 90 proc. prawda. Zawsze zostaje jednak margines, w którym droga z pierwszeństwem jest łamana. A to dość zasadniczo zmienia zasady gry. Aby jednak je omówić, trzeba zacząć od znaków drogowych – a właściwie to dwóch tabliczek. Bo to one stają się głównym wyznacznikiem.
REKLAMA
Zobacz również: Znak stopu a ustąp pierwszeństwa
Znak T-6a: kto ma pierwszeństwo?
Tabliczka T-6a wskazuje na rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie, przy czym droga z pierwszeństwem jest oznaczona grubą linią. Co ważne, są różne warianty tabliczek T-6a – bo czasami droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a czasami w prawo. Co ważne, znak T-6a umieszcza się na wlotach z dróg z pierwszeństwem przejazdu.
Znak T-6c: kto ma pierwszeństwo?
Tabliczka T-6a również wskazuje na rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. W tym jednak przypadku od strony kierującego pojawia się cieńsza linia, a to oznacza mniej więcej tyle, że znajduje się na drodze podporządkowanej – na takiej też umieszcza się ten znak. Co ważne, identycznie jak poprzednio spotykane są różne warianty tabliczki T-6c, bo różne mogą być też przebiegi dróg z pierwszeństwem przejazdu.
Droga z pierwszeństwem łamanym. Na jakie jeszcze znaki uważać?
Każdy wjazd z drogi z pierwszeństwem jest oznaczony równocześnie znakiem D-1 "Droga z pierwszeństwem". Przed wjazdem z podporządkowanej pojawia się oznaczenie A-7 "Ustąp pierwszeństwa". Co w sytuacji, w której dwa pojazdy wjeżdżające z drogi z pierwszeństwem spotykają się na skrzyżowaniu, a tor ich jazdy przecina się? W takim przypadku najpierw jedzie ten pojazd, który cały czas porusza się drogą z pierwszeństwem. Jeżeli takiego nie ma, stosuję się zasadę prawej dłoni. Na identycznej zasadzie reguluje się ruch w przypadku aut wjeżdżających z podporządkowanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.