Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszeństwo to też zmiana pasa ruchu!
Pierwszeństwo to nie tylko kwestia, którą należy rozpatrywać w kategorii skrzyżowania. Bo pierwszeństwo odnosi się też do zmiany pasa ruchu. I zasady w tym przypadku również są wyznaczone przez przepisy drogowe – a konkretnie Prawo o ruchu drogowym.
REKLAMA
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać – art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu. Komu trzeba ustąpić?
Powyższy przepis wskazuje jasno, pierwszeństwo na pasie ruchu przed pojazdem wjeżdżającym na niego ma to auto, które już po nim jedzie. I co ważne, nie chodzi tylko o samochód, który porusza się pasem ruchu np. od kilku kilometrów. Dotyczy też pojazdów, które przed chwilą na niego wjechały lub jako pierwsze zasygnalizowały manewr. I znaczenie tej sytuacji jest duże np. podczas wyprzedzania. Bo aby przejechać przed pojazd lub pojazdy poprzedzające, kierowca musi zmienić pas ruchu na przeciwny.
Podczas wyprzedzania pierwszeństwo wskazuje kierunkowskaz. Ten kto pierwszy zasygnalizuje manewr, jako pierwszy powinien go wykonać.
Jednoczesna zmiana pasa ruchu a pierwszeństwo
Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu dotyczy też sytuacji, w której droga jest co najmniej 3-pasowa i kierowcy ze skrajnych pasów chcą wjechać na środkowy. W takim przypadku jako pierwszy manewr wykona ten prowadzący, który porusza się pasem prawym. Na taką kolejność wskazuje dalsza część art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a konkretnie słowa "jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.