Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?
Trzy pasy ruchu, ty poruszasz się jednym ze skrajnych i chcesz zmienić go na środkowy, ale dokładnie taki sam manewr zaplanował inny z kierowców? Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? Tak brzmi pytanie często zadawane przez prowadzących. Odpowiedź? Tą jak zwykle można odnaleźć w przepisach.
REKLAMA
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. – art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Pierwszeństwo z prawej, bo zasada prawej dłoni
Prawo ruchu drogowym wyraźnie wskazuje, że na drodze trzypasmowej gdy auta ze skrajnie lewego i prawego pasa chcą wjechać na pas środkowy, pierwszeństwo będzie miał pojazd jadący po prawej stronie. I tak naprawdę zasada ta nie stanowi wymysłu ustawodawcy, a tak naprawdę sięga do podstaw naszego prawa drogowego i zasady prawej dłoni.
Przepisy przepisami. W praktyce bywa różnie
Oczywiście warto pamiętać o tym, że samochód jadący skrajnie prawym pasem choć z punktu widzenia prawa ma pierwszeństwo przed samochodem jadącym pasem skrajnie lewym, musi też manewr sygnalizować. To raz. Dwa, cały czas powinien działać rozsądek. Bo warto pamiętać o tym, że manewr polegający na jednoczesnej zmianie pasa ruchu często jest obarczony ograniczonym widzeniem – auto jadące np. z lewej może mieć pojazd z prawem w martwym polu. Nie ma zatem co na siłę forsować swoich uprawnień. Czasami lepiej pierwszeństwa ustąpić – zamiast później męczyć się z blacharską naprawą auta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.