Koniec jazdy na zderzaku. Od kiedy?
REKLAMA
REKLAMA
Koniec jazdy na zderzaku: od kiedy i gdzie?
1 czerwca 2021 roku w życie wejdzie część tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Co to oznacza? Chociażby koniec jazdy na zderzaku. Nowe przepisy określą minimalny odstęp od poprzedzającego samochodu. Gdzie pojawi się obowiązek zachowania odpowiedniej odległości? Nie będzie dotyczyć wszystkich typów dróg, a ma obowiązywać wyłącznie na drogach ekspresowych i autostradach.
REKLAMA
Czemu jazda na zderzaku jest tak groźna? Bo tak naprawdę odbiera kierowcy możliwość reagowania na zagrożenia występujące na drodze. Gdy poprzedzające auto gwałtownie zahamuje, jadący za nim pojazd prawdopodobnie nie zdąży wyhamować. Kolizja gotowa.
Koniec jazdy na zderzaku: ile wynosi odstęp między autami?
Koniec jazdy na zderzaku wymuszony przepisami wskazuje minimalną odległość od poprzedzającego samochodu. Ile musi ona wynosić? Odstęp wyrażony w metrach powinien mieć wartość połowy aktualnej prędkości podróżnej samochodu. To oznacza mniej więcej tyle, że w sytuacji w której pojazd porusza się 140 km/h na autostradzie, musi utrzymywać dystans wynoszący 70 metrów od poprzedzającego auta. Wyjątek? Są tak naprawdę dwa. Po pierwsze mowa o wyprzedzaniu. Po drugie koniec z jazdą na zderzaku nie dotyczy kolumn uprzywilejowanych.
Mandat za jazdę na zderzaku: nawet 500 zł!
Ile po 1 czerwca wyniesie mandat za jazdę na zderzaku? Choć w taryfikatorze nie ma konkretnego zapisu, policjanci wykorzystają karę za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A to oznacza, że kara będzie opiewać na kwotę wynoszącą od 20 do 500 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.