REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca. Co oznaczają przepisy?

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca. Co oznaczają przepisy?
Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca. Co oznaczają przepisy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca 2021 r. zacznie obowiązywać w Polsce. Jak powinni się zachować kierowcy w obliczu nowych przepisów?

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca?

O bezpieczeństwie pieszych na drogach mówi się od lat. Powód? Pieszy jest najsłabszym uczestnikiem ruchu drogowego - nie ma żadnych szans w starciu z samochodem. Dlatego należy mu się szczególny poziom ochrony. Nowy pomysł? 1 czerwca 2021 roku w życie wejdą zapisy tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. A te m.in. określają pierwszeństwo pieszych na pasach.

REKLAMA

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca: na czym polega?

Według obecnie obowiązujących regulacji pieszy uzyskuje pierwszeństwo przed pojazdem dopiero w momencie, w którym pojawi się na pasach - wystarczy, że zrobi pierwszy krok. Od 1 czerwca 2021 roku uzyskanie pierwszeństwa na pasach będzie możliwe jeszcze przed wkroczeniem na jezdnię. To automatycznie zobowiązuje kierowcę do zachowania w rejonie tzw. zebry szczególnej ostrożności i zredukowania prędkości.

Pierwszeństwo pieszych: mandaty i wyjątki

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca ma też jeden wyjątek. A ten dotyczy... pojazdów szynowych - a konkretnie tramwajów. To jednak nie koniec, bo pewne obowiązki dotyczą też pieszych. Ustawa nakłada na nich zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową w sytuacji, w które wchodzą na pasy. Ile wynosi mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na pasach? Kierowca zostanie ukarany grzywną wynoszącą 350 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Set
    2021-05-29 10:15:51
    Wyjątkowo głupi przepis. Pieszy bez odpowiedzialności za wtargnięcie na pasy. W jakiej sytuacji pieszy nabywa przywileju pierwszeństwa, po wyjściu z domu?
    2
  • Pimpek
    2021-05-30 20:46:30
    Najlepiej to będzie z pierwszeństwem pieszych w takich miejscowościach jak Torzym, Boczów, Koryta, położonych przy drodze krajowej nr 92, a bardzo uczęszczanej przez rozpędzone TIRy. No służby teraz będą mogły wykazać się. Umówić się z pieszym dochodzącym do przejścia, dać mu 50 za akcję. Po cztery patrole na wioskę i 3500 dziennie minus wynagrodzenie pieszego na każdy jeden (po 10 złapanych). Leciutko.
    0
  • Dziś rano
    2021-11-29 08:16:30
    ok. 7-ej, ciemno , pomijalnie mała mgła, latarnie świecą byle jak, pajac ubrany cały na czarno , w kapturze zasłaniającym mordę, wbiega na przejście bo ma pierwszeństwo.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA