REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Skrzyżowanie, zielona strzałka, czerwone światło
Skrzyżowanie, zielona strzałka, czerwone światło

REKLAMA

REKLAMA

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To zależy od rodzaju skrzyżowania i rodzaju jego oznakowania. Przyjrzyjmy się przepisom.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To ważne pytanie

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu jest jedną z podstawowych reguł regulujących ruch na drogach. I jest ona o tyle kluczowa, że to właśnie skrzyżowania czy połączenia dróg są miejscami szczególnie newralgicznymi. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że to na nich pojawia się zjawisko ruchu kolizyjnego, który może doprowadzić do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, kolizji lub wypadku. A więc kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? Jest co najmniej kilka zasad, które rozstrzygają tą kwestię. O wszystkich poniżej.

REKLAMA

1. Zasada prawej dłoni

Podstawową zasadą wyznaczania pierwszeństwa na skrzyżowaniach jest zasada prawej dłoni. W skrócie kierowca musi przepuścić wszystkich tych użytkowników drogi, których ma po prawej stronie. Nie obowiązuje ona w przypadku połączenia dróg – np. gdy droga asfaltowa spotyka się z dojazdem do parkingu, strefą ruchu czy drogą gruntową. Takie szlaki co do zasady są podporządkowane z mocy swojej definicji.

2. Pierwszeństwo na skrzyżowaniu wyznaczają znaki drogowe

O stopień wyżej w hierarchii ważności stoją znaki drogowe. Na tych skrzyżowaniach, na których pojawiają się, zasada prawej dłoni staje się zasadą pomocniczą. To znaki będą określać drogę z pierwszeństwem i podporządkowaną. Jakie znaki są stosowane? Znak D-1 "Droga z pierwszeństwem", znak A-7 "Ustąp pierwszeństwa", znak B-20 "Stop" czy tablica T-6. Ta ostatnia wskazuje przebieg drogi z pierwszeństwem.

3. Pierwszeństwo w miastach to sygnalizacja świetlna

Zasada prawej dłoni czy znaki drogowe nie mają żadnych szans z sygnalizacją świetlną. Jeżeli skrzyżowanie jest w nią wyposażone, to ona wskazuje kto ma pierwszeństwo. Na większych skrzyżowaniach pojawiają się nie tylko klasyczne sygnalizatory, ale też strzałki kierunkowe czy sygnalizatory kierunkowe.

4. Widzisz policjanta? To on mówi kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu

Na samym szczycie hierarchii ważności stoi policjant i sygnały wydawane przez niego. Nawet jeżeli na skrzyżowaniu pracuje sygnalizacja świetlna, nawet jeżeli jest ono oznakowane, to i tak reguły wyznaczane przez niego będą obowiązującymi. Warto o tym pamiętać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA