REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

REKLAMA

REKLAMA

W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do kierowania pojazdem przez 7 dni.

Kiedy pokwitowanie prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu?

W określonych sytuacjach, gdy zatrzymanie prawa jazdy jest związane z samym dokumentem, pokwitowanie wystawione przez Policję upoważnia do kierowania pojazdem przez okres 7 dni od daty wystawienia. W tym czasie kierowca powinien wystąpić do starosty o wydanie nowego dokumentu, lub wyjaśnić zaistniałą sytuację.

REKLAMA

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

Przypadki kiedy jest to możliwe to zatrzymanie prawa jazdy z powodu:

  •  stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
  •  podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
  •  gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,

Powyższe sytuacje nie skutkują odebraniem uprawnień, wymagają jednak od kierowcy wymiany lub uzyskania nowego dokumentu.

Kiedy zatrzymanie prawa jazdy uniemożliwia kierowanie pojazdem

W pozostałych przypadkach, jeśli prawo jazdy zostanie zatrzymane, kierowca nie może kontynuować jazdy.

REKLAMA

Są to sytuacje w których zatrzymanie następuje w związku z:
• uzasadnionym podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• sytuacją gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy (a wzmianka znajduje się w ewidencji),
• sytuacją gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
• przekroczeniem przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
• przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policjant może również zatrzymać prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Zobacz również: Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Zatrzymane prawo jazdy Policja przekazuje niezwłocznie (nie później niż w ciągu 7 dni), według właściwości:
• sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie,
• prokuratorowi,
• lub staroście.

W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

Co się wiąże z zatrzymaniem prawa jazdy?

REKLAMA

Jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane, co do zasady (nie licząc możliwości prowadzanie pojazdu na podstawie pokwitowania) kierowca nie może prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. Zatrzymanie prawa jazdy dotyczy wszystkich kategorii w nim wymienionych.

Samo zatrzymanie nie oznacza jednak pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdem i jest co do zasady tymczasowe.
W wyniku jednak prowadzenia dalszych czynności w sprawie sprawcy, kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy decyzją starosty. Może też uzyskać zakaz prowadzenia pojazdów na czas określony lub dożywotnio w wyniku wyroku sądu.

Zwrot prawa jazdy po ustaniu przesłanek jego zatrzymania nie dotyczy kierowców, którzy muszą wcześniej zdać egzamin kompetencyjny (np. kierowca, któremu nie zwrócono dokumentu przez rok).

Zobacz również: Jak przebiega kontrola kierowców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA