Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy pokwitowanie prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu?
W określonych sytuacjach, gdy zatrzymanie prawa jazdy jest związane z samym dokumentem, pokwitowanie wystawione przez Policję upoważnia do kierowania pojazdem przez okres 7 dni od daty wystawienia. W tym czasie kierowca powinien wystąpić do starosty o wydanie nowego dokumentu, lub wyjaśnić zaistniałą sytuację.
REKLAMA
Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto
Przypadki kiedy jest to możliwe to zatrzymanie prawa jazdy z powodu:
- stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
- podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
- gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
Powyższe sytuacje nie skutkują odebraniem uprawnień, wymagają jednak od kierowcy wymiany lub uzyskania nowego dokumentu.
Kiedy zatrzymanie prawa jazdy uniemożliwia kierowanie pojazdem
W pozostałych przypadkach, jeśli prawo jazdy zostanie zatrzymane, kierowca nie może kontynuować jazdy.
REKLAMA
Są to sytuacje w których zatrzymanie następuje w związku z:
• uzasadnionym podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• sytuacją gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy (a wzmianka znajduje się w ewidencji),
• sytuacją gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
• przekroczeniem przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
• przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
Policjant może również zatrzymać prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Zobacz również: Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?
Zatrzymane prawo jazdy Policja przekazuje niezwłocznie (nie później niż w ciągu 7 dni), według właściwości:
• sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie,
• prokuratorowi,
• lub staroście.
W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.
Co się wiąże z zatrzymaniem prawa jazdy?
REKLAMA
Jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane, co do zasady (nie licząc możliwości prowadzanie pojazdu na podstawie pokwitowania) kierowca nie może prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. Zatrzymanie prawa jazdy dotyczy wszystkich kategorii w nim wymienionych.
Samo zatrzymanie nie oznacza jednak pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdem i jest co do zasady tymczasowe.
W wyniku jednak prowadzenia dalszych czynności w sprawie sprawcy, kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy decyzją starosty. Może też uzyskać zakaz prowadzenia pojazdów na czas określony lub dożywotnio w wyniku wyroku sądu.
Zwrot prawa jazdy po ustaniu przesłanek jego zatrzymania nie dotyczy kierowców, którzy muszą wcześniej zdać egzamin kompetencyjny (np. kierowca, któremu nie zwrócono dokumentu przez rok).
Zobacz również: Jak przebiega kontrola kierowców?
REKLAMA
REKLAMA