REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.
Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.

Kategorie prawa jazdy:

Kategoria A

motocykl o pojemności skokowej silnika przekraczającej 125 cm3, który może osiągnąć prędkość co najmniej 100 km/h.

REKLAMA

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Kategoria A1

motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, i mocy nieprzekraczającej 11kW.

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

Kategoria B

pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t (z wyjątkiem autobusu lub motocykla), ciągnik rolniczy (z przyczepą lekką), pojazd wolnobieżny (z przyczepą lekką), rower, motorower, pojazd zaprzęgowy.

Zobacz też: Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kategoria B1

trójkołowy lub czterokołowy samochód osobowy o masie własnej nieprzekraczającej 550kg.

Kategoria C

pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Kategoria C1

pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t i nieprzekraczającej 7,5t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B

Zobacz również: Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?

Kategoria D

autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nie mniejszej niż 9m. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

 Kategoria D1

autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nie mniejszej niż 5m. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Kategoria B+E

samochód osobowy określony przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 1t. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Okres próbny - prawo jazdy 2013

Kategoria C+E

zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 18t i długości co najmniej 12m złożony z samochodu ciężarowego i przyczepy lub ciągnika siodłowego i naczepy. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C.

Kategoria C1+E

zespół pojazdów o długości co najmniej 8m złożony z samochodu ciężarowego (kategorii D1) i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 2t. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C1.

Kategoria D+E

autobus wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 1,25t. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument

Kategoria D1+E

autobus określony (z kategorii D1) z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 1,25t. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D1.

Kategoria T

zespół pojazdów o długości co najmniej 7,5m złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż lekka.

Kategoria trolejbusowa

Pozwalająca na kierowanie trolejbusem

Zobacz też: Nowa kategoria prawa jazdy, a limit punktów

Kategoria pozwoleniowa

pojazd szynowy wieloczłonowy lub skład tramwajów co najmniej 2 wagonowy

Zobacz również: Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Jaki dodatkowe uprawnienia daje posiadane prawo jazdy innej kategorii

Posiadanie określonych uprawnień daje również możliwość kierowania pojazdami przypisanymi do innej kategorii. W szczególności:

  1. Posiadając uprawnienia w kategorii B i C+E lub B i D+E – można prowadzić pojazdy określone w kategorii B+E,
  2. Posiadając uprawnienia w kategorii C+E i D – można kierować zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E,
  3. Posiadając uprawnienia kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – można kierować pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką (tj. przyczepą jednoosiowa o dopuszczalnej masie nie przekraczającej 750 kg i masy pojazdu ciągnącego,
  4. Posiadając uprawnienia kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E można kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą – lub przyczepami.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

Letnie zakazy jazdy w Europie w 2025 r. Jakie kary dla kierowców za niedostosowanie się do przepisów?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu turystycznego. Dla branży TSL to okres wyjątkowo wymagający. Z jednej strony duża część kierowców zawodowych planuje urlopy, dlatego też w firmie mogą pojawić się problemy kadrowe, a w rezultacie nawet i nieplanowane przestoje w łańcuchu dostaw. Z drugiej strony przewoźnicy specjalizujący się w przewozie towarów sezonowych, mogą mieć jeszcze więcej zleceń niż zwykle w tym czasie, a przy planowaniu tras należy uwzględniać wakacyjne ograniczenia w ruchu drogowym. Brak odpowiedniego przygotowania w tym czasie może skutkować opóźnieniami, mandatami i stratami finansowymi. Aby tego uniknąć należy znać nie tylko obowiązujące przepisy, lecz także dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację drogową. Gdzie występują letnie zakazy jazdy w Europie? Jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisów?

Uwaga! 12 punktów i 3000 zł mandatu za telefon za kierownicą – nowe przepisy 2025

18 czerwca 2025 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają wysokie kary za korzystanie z telefonu. W tym również za obsługę nawigacji podczas jazdy. Nawet uchwyt lub sposób trzymania smartfona może zadecydować o mandacie. Policja już nakłada grzywny, a w skrajnych przypadkach mandaty sięgają nawet 3000 zł.

KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

REKLAMA

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

REKLAMA

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA