REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?

Łukasz Kuźmiuk
Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?/fot.Shutterstock
Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profil zaufany pozwala na załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dzięki niemu można na przykład sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie. Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku (wprowadzone dane są weryfikowane). Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna — nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt poza właścicielem nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać.

REKLAMA

Za pomocą profilu zaufanego można potwierdzić swoją tożsamość w internecie i podpisać elektroniczne dokumenty — na przykład podczas składania wniosku przez internet, nie trzeba go drukować, podpisywać i skanować albo dosyłać go pocztą do urzędu. Wystarczy podpisać go profilem zaufanym.

Co można zyskać zakładając profil zaufany?

Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z usług online na portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — tu można złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów, zgłosić urodzenie dziecka, rozliczyć podatki, pobierać zaświadczenie o niekaralności, złożyć wniosek o kartę EKUZ.
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)  tu można umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń.
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG)  tu można założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

W serwisie Obywatel.gov.pl również należy korzystać z profilu zaufanego. Za pomocą profilu zaufanego można tam sprawdzić:

  • swoje punkty karne,
  • swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych,
  • czy dowód jest unieważniony,
  • swoje dane w rejestrze PESEL.

Kto może założyć profil zaufany?

Każdy, kto ma numer PESEL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można założyć profil zaufany?

W dowolnym momencie.

Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?

Za pomocą internetowego konta bankowego

REKLAMA

Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta), dlatego nie trzeba już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Profil zaufany potrzebuje do identyfikacji tylko podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Za pomocą konta bankowego można złożyć profil zaufany od ręki, bez wychodzenia z domu.

Instrukcja:

  1. Sprawdź, czy Twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię.
  2. Zaloguj się na swoje konto bankowe.
  3. Wyszukaj formularz o założenie profilu zaufanego.
  4. Wypełnij go.
  5. Wyślij formularz. W ten sposób założysz profil zaufany.

Jeżeli nie możesz lub nie chcesz zakładać profilu zaufanego za pomocą konta w banku — możesz założyć go w punkcie potwierdzającym. Jak założyć profil zaufany w punkcie potwierdzającym?

Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego

Jeżeli masz certyfikat kwalifikowany, możesz użyć go do założenia profilu zaufanego. Twoje dane z certyfikatu kwalifikowanego są wiarygodne (zostały uwierzytelnione), dlatego nie musisz już potwierdzać ich w urzędzie. Dzięki temu profil zaufany założysz od ręki, bez wychodzenia z domu.

Instrukcja:

  1. Wejdź na stronę profilu zaufanego.
  2. Kliknij "Zarejestruj się".
  3. Kliknij w odnośnik "Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym".
  4. Wypełnij formularz.
  5. Kliknij "Zarejestruj się".
  6. Wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wpisz kod.
  7. Wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Jeśli je wykonasz — kliknij "Potwierdź wykonanie kroków". W ten sposób założysz profil zaufany.

Jak zalogować się do profilu zaufanego?

1. Wejdź na stronę pz.gov.pl i kliknij w "Zaloguj się".
2. Wpisz login lub adres e-mail oraz podaj hasło.
3. Możesz skorzystać również z logowania za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub bankowości elektronicznej.

Jak długo jest ważny profil zaufany?

3 lata. Potem można przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.

Ile kosztuje wyrobienie profilu zaufanego?

Usługa jest bezpłatna.

Źródło: obywatel.gov.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA