Egzamin wewnętrzny
REKLAMA
REKLAMA
Zakres egzaminu
REKLAMA
Egzamin wewnętrzny podobnie jak egzamin państwowy składa się z dwóch części:
teoretycznej - przeprowadzanej w sali szkoleniowej przy użyciu testu komputerowego lub w formie testów pisemnych (test może być sporządzony w oparciu o te same pytania, które występują na egzaminie państwowym)
praktycznej - przeprowadzanej na placu manewrowym i w ruchu drogowym.
Zarówno egzamin praktyczny jak i teoretyczny jest odzwierciedleniem prawdziwego egzaminu.
Zobacz również: Egzamin kontrolny
Kiedy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny
Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła co najmniej minimalną, wymaganą programem, ilość godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Ilość godzin różni się w zależności od kategorii prawa jazdy i indywidualnej sytuacji kandydata. Instruktor może jednak uznać, że ustawowa liczba godzin jest dla danej osoby niewystarczająca i zarządzić ilość godzin dostosowaną do indywidualnych potrzeb kursanta, tym samym warunkując możliwość podejścia do egzaminu wewnętrznego od odbycia ustalonego szkolenia.
Zobacz również: Wygaśnięcie prawa jazdy.
Podobnie jak w przypadku egzaminu państwowego, warunkiem przeprowadzenia części praktycznej egzaminu wewnętrznego, jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej.
Skutki egzaminu
W przypadku zakończenia egzaminu wynikiem negatywnym, na podstawie wypełnionej karty przebiegu egzaminu praktycznego, instruktor prowadzący wraz z osobą egzaminowaną ustala dalszy zakres szkolenia, niezbędny do uzyskania wszystkich umiejętności.
Oznacza to, że w przypadku niezdania egzaminu wewnętrznego, kandydat na kierowcę nie będzie mógł podejść do egzaminu końcowego - nie dostanie zaświadczenia o ukończonym kursie.
Egzamin wewnętrzny nie musi być przeprowadzony - o jego stosowania decyduje każda ze szkół prawa jazdy we własnym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA