REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wydłużyć żywotność opon?

Jak dbać o oponę?
Jak dbać o oponę?
Goodyear

REKLAMA

REKLAMA

Żywotność opon zależy nie tylko od jakości materiału, z którego zostały wykonane. W ogromnej mierze ich kondycja uzależniona jest od stylu jazdy kierowcy. Jak prowadzić auto by opony dłużej nam służyły?

Kondycja opon - od czego jest uzależniona?

Stan twoich opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przestrzegając poniższych złotych zasad, możesz zapewnić swoim oponom wysokie przebiegi, bezpieczeństwo prowadzenia oraz dłuższe życie i użytkowanie opon.

REKLAMA

1. Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Nierównomierne rozłożenie ciśnienia w oponach po pierwsze, wpływa na pogorszenie właściwości jezdnych pojazdu (mniejsza przyczepność do podłoża, większe przechyły nadwozia w zakrętach, wydłużona droga hamowania) a po drugie sprawia, że bieżnik opon nie zużywa się w jednakowym stopniu we wszystkich oponach. Niskie ciśnienie w oponie powoduje, że opona ulega deformacji przez co nierównomiernie zużywa się jej powierzchnia. Większe jest także ryzyko, że opona przestanie chronić felgę przez uszkodzeniem (szybka jazda w ostrych zakrętach) lub całkowicie z niej spadnie.

Zobacz też: W jaki sposób można sprawdzić stan używanych opon?

REKLAMA

2. Dokonuj rotacji opon zamontowanych na osi przedniej z oponami zamontowanymi na osi tylnej po każdych przejechanych 10 000-15 000 kilometrach gdyż opony nie zużywają się równomiernie w różnych miejscach. Technik przekładania opon jest wiele (krzyżowa zamiana kół, zamiana kół na jednej osi lub pomiędzy osami) i właściwie każda z nich jest dobra. Pamiętać należy jednak, że przekładając koło lewe na prawe i na odwrót, trzeba zwrócić uwagę na kierunek pracy opon kierunkowych (strzałki na oponach muszą być zgodne z kierunki jazdy do przodu). Po założeniu opon na koła trzeba oczywiście skontrolować ich ciśnienie powietrza.

3. Zwróć uwagę na swój styl jazdy. Płynne nabieranie prędkości, zmiana pasa ruchu czy wejście w zakręt mniej obciąży oponę. Im szerszym łukiem będziesz pokonywał ostre nawroty, tym mniejsze siły będą działać na oponę. Tej ostatniej nie służy także gwałtowne nabieranie i wytracanie prędkości. Rób to tylko wtedy,gdy jest to absolutnie konieczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zmiana opon zimowych na letnie - kiedy i dlaczego?

5. Zwróć uwagę w jaki sposób zużyciu ulega bieżnik opony. Jeśli ulega nierównomiernej degradacji, skontroluj geometrię pojazdu. Po każdej wymianie opon zwróć uwagę czy są one dobrze wyważone. Po dłuższym leżakowaniu opon, mogą one wymagać powtórnego wyważenia, dlatego jeśli po pokonaniu pierwszych 200 km czuć bicie na kierownicy lub ściąganie auta, skontroluje ponownie wyważenie koła.

6. Zadbaj o prawidłowe przechowywanie opon.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA