Jak wydłużyć żywotność opon?
REKLAMA
REKLAMA
Kondycja opon - od czego jest uzależniona?
Stan twoich opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przestrzegając poniższych złotych zasad, możesz zapewnić swoim oponom wysokie przebiegi, bezpieczeństwo prowadzenia oraz dłuższe życie i użytkowanie opon.
REKLAMA
1. Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Nierównomierne rozłożenie ciśnienia w oponach po pierwsze, wpływa na pogorszenie właściwości jezdnych pojazdu (mniejsza przyczepność do podłoża, większe przechyły nadwozia w zakrętach, wydłużona droga hamowania) a po drugie sprawia, że bieżnik opon nie zużywa się w jednakowym stopniu we wszystkich oponach. Niskie ciśnienie w oponie powoduje, że opona ulega deformacji przez co nierównomiernie zużywa się jej powierzchnia. Większe jest także ryzyko, że opona przestanie chronić felgę przez uszkodzeniem (szybka jazda w ostrych zakrętach) lub całkowicie z niej spadnie.
Zobacz też: W jaki sposób można sprawdzić stan używanych opon?
REKLAMA
2. Dokonuj rotacji opon zamontowanych na osi przedniej z oponami zamontowanymi na osi tylnej po każdych przejechanych 10 000-15 000 kilometrach gdyż opony nie zużywają się równomiernie w różnych miejscach. Technik przekładania opon jest wiele (krzyżowa zamiana kół, zamiana kół na jednej osi lub pomiędzy osami) i właściwie każda z nich jest dobra. Pamiętać należy jednak, że przekładając koło lewe na prawe i na odwrót, trzeba zwrócić uwagę na kierunek pracy opon kierunkowych (strzałki na oponach muszą być zgodne z kierunki jazdy do przodu). Po założeniu opon na koła trzeba oczywiście skontrolować ich ciśnienie powietrza.
3. Zwróć uwagę na swój styl jazdy. Płynne nabieranie prędkości, zmiana pasa ruchu czy wejście w zakręt mniej obciąży oponę. Im szerszym łukiem będziesz pokonywał ostre nawroty, tym mniejsze siły będą działać na oponę. Tej ostatniej nie służy także gwałtowne nabieranie i wytracanie prędkości. Rób to tylko wtedy,gdy jest to absolutnie konieczne.
Zobacz też: Zmiana opon zimowych na letnie - kiedy i dlaczego?
5. Zwróć uwagę w jaki sposób zużyciu ulega bieżnik opony. Jeśli ulega nierównomiernej degradacji, skontroluj geometrię pojazdu. Po każdej wymianie opon zwróć uwagę czy są one dobrze wyważone. Po dłuższym leżakowaniu opon, mogą one wymagać powtórnego wyważenia, dlatego jeśli po pokonaniu pierwszych 200 km czuć bicie na kierownicy lub ściąganie auta, skontroluje ponownie wyważenie koła.
6. Zadbaj o prawidłowe przechowywanie opon.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.