REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?
Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

REKLAMA

REKLAMA

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

Czy w Polsce wymiana opon sezonowych jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma obowiązku dostosowania opon do pory roku, ale dobranie odpowiedniego ogumienia jest zdecydowanie zalecane już przed długimi, wielkanocnymi wyjazdami. Wartość graniczna, jaka jest najczęściej wskazywana do zmiany pomiędzy oponami zimowymi i letnimi, to 8 stopni Celsjusza. Według prognoz długoterminowych takie temperatury powinny utrzymać się na dłużej. Jest to więc idealny moment na zmianę opon i ogólny przegląd samochodu.

REKLAMA

Źle dobrane opony to przyczyna wielu wypadków drogowych

Zgodnie z ostatnimi pełnymi danymi rocznymi opublikowanymi przez Komendę Główną Policji (z 2021 roku), niewłaściwie ogumienie było drugą najczęściej stwierdzaną usterką techniczną – stanowiło 14,2 proc. przypadków. Wskaźniki te pokrywają się z danymi organizacji eksperckiej Dekra, według których jeszcze przed pandemią Covid-19, źle dobrane opony były przyczyną około 12 proc. wypadków.

Opony letnie a opony zimowe. Główne różnice

REKLAMA

Opony zimowe charakteryzują się bardziej miękką gumą i głębszym bieżnikiem, przez co są lepiej przystosowane m.in. do jazdy po śniegu i lodzie. Jednakże wraz ze wzrostem temperatury ich przyczepność się zmniejsza, co prowadzi do wydłużenia drogi hamowania o nawet 30% i utrudnia kontrolę pojazdu, a co za tym idzie - zwiększa ryzyko wypadków drogowych i kolizji. Jak zauważają eksperci Mondial Assistance, nie pozostaje to bez wpływu na energooszczędność – jeżdżąc latem na oponach zimowych, zużywa się więcej paliwa, co oznacza dodatkowe koszty i większy ślad węglowy.

Aby od samego początku sezonu wiosennego cieszyć się pełnią bezpieczeństwa warto odpowiednio wcześniej ustalić termin wizyty w serwisie i przy okazji sprawdzić stan techniczny auta.

Opony na letnie możesz zmienić... wszędzie

Kiedy wyruszamy w podróż na złym ogumieniu może dojść do wypadku z powodu niższej przyczepności lub awarii opony. Jest to szczególnie niebezpieczne przy zdecydowanie wyższych temperaturach asfaltu, kiedy opony zimowe szybciej się ścierają, co może doprowadzić nawet do ich pęknięcia. – komentuje Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mondial Assistance współpracuje z siecią wulkanizacji mobilnych, co pozwala wymienić uszkodzone opony w dowolnym miejscu w kraju. Ta elastyczność jest jedną z największych zalet assistance samochodowego i powodem, dla którego usługi pomocowe związane z pojazdami są najbardziej cenionym pakietem ze wszystkich usług pomocowych. Zgodnie z wynikami 12. edycji badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance Rynek usług assistance widziany oczami klientów aż 84 proc. respondentów uznało je za najbardziej potrzebne – dodaje Jakub Gawroński.

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

Podsumowując: wymiana opon zimowych na letnie jest ważnym aspektem przygotowania auta na wiosnę. Pozwala zachować pełną kontrolę nad pojazdem w każdych warunkach atmosferycznych aż do późnej jesieni i zmniejszyć ryzyko wypadków. Oznacza to bezpieczeństwo własne i towarzyszy podróży.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA