Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana zwrotnicy
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana zwrotnicy nie jest częstą czynnością dlatego wiele osób nie podejmuje się tej pracy, oddając auto do warsztatu. Cała operacja nie jest skomplikowana i z powodzeniem poradzimy sobie we własnym zakresie. Na początku luzujemy śruby koła oraz śrubę czopa półosi, która się znajduje po środku piasty. Wart zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która będzie trzymała wciśnięty pedał hamulca podczas odkręcania nakrętki półosi.
REKLAMA
Zobacz też: Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana klocków i tarcz hamulcowych
REKLAMA
Teraz przechodzimy do demontażu kolumny zawieszenia. Demontujemy obudowę silnika oraz osłonę podszybia. Następnie odkręcamy od przegrody czołowej śruby mocujące zbiorniczek hamulcowy, a następnie odkładamy go na bok. Należy uważać, żeby nie dopuścić do wycieku płynu ze zbiorniczka. Istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru. Jeżeli tak się stanie należy natychmiast przemyć takie miejsce dużą ilością wody.
Kolejny krok to odkręcenie nakrętki mocującej blaszane wzmocnienie do przegrody czołowej. Następnie wykręcamy dwie śruby mocujące blaszane wzmocnienie do kolumny zawieszenia. Wyjmujemy przewód hamulcowy z uchwytu w kolumnie zawieszenia i odkręcamy nakrętkę przegubu kulowego łącznika stabilizatora. W razie problemów można podtrzymać go za pomocą płaskiego klucza. Zapobiega to również ukręceniu łącznika.
Odkręcamy śrubę zaciskową, która mocuje kolumnę do zwrotnicy. Teraz podwieszamy półoś napędową do nadkola. Najlepiej użyć do tego drutu. Należy robić to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić przegubu. Maksymalne wychylenie wewnętrznego wynosi 23 stopnie natomiast zewnętrznego 45 stopni. Wyjmujemy dolny koniec kolumny zawieszenia ze zwrotnicy i rozginamy przeciętą obejmę zwrotnicy za pomocą dużego śrubokręta. W warsztatach używane jest do tego specjalny przyrząd. Korzystając ze śrubokręta, operacja ta trwa znacznie dłużej.
Zobacz też: Jak rozpoznać jakość części zamiennych?
Otwieramy przednią maskę i odkręcamy trzy nakrętki w górnej części kolumny i wyjmujemy kompletną kolumnę zawieszenia z nadwozia.
REKLAMA
Kolejnym krokiem jest demontaż zacisku hamulcowego. Odkręcamy prowadniki mocujące i zdejmujemy zacisk. Zalecamy podwiesić go do nadkola za pomocą drutu. Uważamy przy tym, żeby nie uszkodzić przewodu hamulcowego. Teraz odkręcamy pierścień zabezpieczający tarczy hamulcowej ze śruby mocującej koło i ściągamy tarczę z piasty koła. Jeżeli będą przy tym problemy to należy uderzyć delikatnie w tarczę za pomocą młotka używając drewnianego klina.
Odkręcamy ze zwrotnicy czujnik prędkości obrotowej koła i podwieszamy go do nadkola za pomocą drutu. Następnie luzujemy nakrętki mocujące przegub drążka kierowniczego oraz przegub wahacza poprzecznego. Będzie nam do tego potrzebny specjalny ściągacz, ewentualnie można wybić je delikatnie za pomocą młotka. Teraz odkręcamy nakrętkę przegubu kulowego łącznika stabilizatora od amortyzatora.
Zobacz też: Mieszanie płynów eksploatacyjnych
Podwieszamy półoś napędową do nadkola za pomocą drutu. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Nie zginamy zbyt mocno przegubu ponieważ mają one swoje graniczne wychylenie, którego nie można przekroczyć. W przypadku przegubu wewnętrznego jest to 23 stopnie natomiast zewnętrzny może się wychylić do 45 stopni. Jeżeli przekroczymy tą granicę to może dojść do uszkodzenia przegubu.
Teraz wyjmujemy kolumnę ze zwrotnicy i rozciągamy obejmę zwrotnicy za pomocą szerokiego śrubokręta. W tym momencie możemy zdjąć zwrotnicę z półosi. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.
REKLAMA
REKLAMA