REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Polo 9N: jak krok po kroku wymienić łącznik stabilizatora?

Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana łącznika stabilizatora jest dosyć łatwą czynnością. Uszkodzone łączniki, mogą być przyczyną wielu stuków w zawieszeniu podczas jazdy.

W poradniku tym pokażemy, jak wymienić łącznik stabilizatora w Volkswagenie Polo 9N. Jest to model z roczników 2001 – 2005. Na samym początku, kilka uwag odnośnie łączników stabilizatora. Jak każdy element w zawieszeniu, również łączniki stabilizatora powinniśmy wymieniać parami. Koszt zakupu nie jest wygórowany, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na wymianie drugiej sztuki.

REKLAMA

Jeśli chodzi o same łączniki, najlepiej zdecydować się na sprawdzonych producentów. Przy wyborze tańszych zamienników, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli wymienić ponownie łączniki w krótkim czasie.
Co będzie nam potrzebne?
• Dwa lewarki
• Klucze 16,17
• Torx 30
• Łączniki stabilizatora
• WD-40

Zobacz również: Jak często sprawdzać drążki kierownicze?

REKLAMA

Zaczynamy od uniesienia samochodu. Przed tym, luzujemy śruby kół a następnie podnosimy samochód do góry. Teraz odkręcamy śruby do końca i zdejmujemy koło i przystępujemy do wymiany. Lokalizujemy łącznik stabilizatora i przystępujemy do odkręcenia śrub łącznika stabilizatora. Tutaj nie mamy jednego typu śruby. W zależności od producenta łącznika może być to 16 lub 17. Zatem odkręcamy łącznik z wykorzystaniem tych kluczy i klucza Torx30.

Jeżeli będzie wyczuwalny opór, najlepiej polać śruby preparatem WD-40. Po tym zabiegu musimy odczekać chwilę i podejmujemy kolejną próbę odkręcenia śrub. Jeżeli nam się uda przechodzimy do kolejnego etapu, mianowicie demontażu łącznika. Podkładamy drugi lewarek pod wahacz i podnosimy go do góry. Lewarujemy do momentu, aż będziemy mogli wyjąć łącznik z mocowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy powinniśmy zrobić kontrolę geometrii zawieszenia?

Może się zdarzyć tak, że nie będziemy mieli drugiego podnośnika. Wtedy podkładamy drewniany klocek pod wahacz i delikatnie opuszczamy samochód, aż będziemy mogli wyjąć łącznik. Teraz za pomocą szczotki drucianej, czyścimy miejsca mocowania łącznika stabilizatora i możemy zamontować nowy łącznik. Przykręcamy go nowymi śrubami i możemy opuścić podnośnik pod wahaczem.

Zakładamy koło przykręcamy śruby i możemy opuścić samochód. Tak samo postępujemy po drugiej stronie samochodu. Po wymianie łączników stabilizatora nie musimy jechać na ustawienie geometrii. Jak widać, naprawa nie jest trudna i bez problemu powinniśmy sobie z nią poradzić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA