Audi A3 8P: wymiana tylnego podświetlenia
REKLAMA
REKLAMA
Na samym początku, należy zaznaczyć, że podświetlenie tylne występowało w dwóch rodzajach. Lampka tradycyjna, normalna i lampka z przyciskami. My będziemy montować lampkę z przyciskami. Kiedy już znajdziemy interesującą nas lampkę, najlepiej ją rozebrać i dokładnie wyczyścić. Wszelkie pyłki oraz zabrudzenia, znacznie wpłyną, na jakość świecenia. Jeżeli potrzebujemy możemy wymienić również żarówki na słabsze.
REKLAMA
Zobacz również: Audi A3 8L: wymiana boczków bagażnika na poliftowe
REKLAMA
Dlaczego warto wyczyścić lampkę? W środku mogą być podrdzewiałe odblaski kloszy, co może spowodować znacznie słabsze rozpraszanie się światła. Lampkę składamy w odwrotnej kolejności. Zostało nam tylko podłączyć nową lampkę i możemy się cieszyć z nowej rzeczy w aucie.
Jednak, jeżeli chcemy, żeby przyciski były podświetlone, oraz, żeby można było lampkę włączyć niezależnie, od tego czy lampka przednia jest włączona, musimy wykonać kilka modyfikacji.
Wbrew pozorom, nie jest to nic trudnego. Musimy doprowadzić dodatkowe przewody z przedniej konsoli oświetlenia. Jak to zrobić? Są dwa sposoby. Możemy zdjąć podsufitkę, bądź też możemy użyć, czegoś twardego do przepchnięcia przewodów pomiędzy konsolami. Jeżeli mamy lampkę tylną zwykłą, w kostce będzie nam brakować dwóch przewodów. Dokładnie będzie to masa, i zasilanie do podświetlania przycisków.
Nie będzie problemów z lokalizacją pinów. Miejsca w kostce są opisane, nas będzie interesować pozycja numer 2 i 4. Pod 2 podpinamy zasilanie do podświetlenia przycisków, natomiast pod 4 masę. Jeśli chodzi o kable, wystarczy zwykły przewód głośnikowy z wsuwkami. Koniec przewodu, który jest doprowadzony do tylnej lampki, zakańczamy zwykłymi pinami ISO. Są to normalne piny, jak przy kostce od radia.
Zobacz również: Audi A3 8P: montaż turbiny BRD do silnika BKD
REKLAMA
Chcąc zamontować piny w kostce, musimy ją rozłożyć. Inaczej nie będzie możliwości ich zamontowania. Teraz w przedniej konsoli (w naszym przypadku konsola zwykła) podpinamy następująco. Szeroką wsuwkę - miejsce pomarańczowe, zasilanie podświetlenia przycisków, wąska wsuwka – miejsce niebieskie, masa gnd.
Składamy teraz wszystko w odwrotnej kolejności i sprawdzamy działanie lampki. Wydaje nam się, że lampka z oddzielnym sterowaniem sprawdza się znacznie lepiej. Jak widać, nie ma dużo pracy z podłączeniem podświetlenia przycisków, dlatego też polecamy wykonanie tej modyfikacji samemu.
REKLAMA
REKLAMA