REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Peugeot 206: wymiana linki sprzęgła

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Zerwana linka sprzęgła nie oznacza końca podróży. W poradniku tym pokażemy jak jechać z uszkodzoną linką a po powrocie do domu, w jaki sposób ją wymienić.

Kończąca swój żywot linka rzadko zrywa się od razu całkowicie. Jej włókna pękają stopniowo, więc jeśli usłyszeliśmy głośny hałas z okolicy pedału sprzęgła podczas jego wciskania/puszczania, a pedał zmienił swój skok, to znaczy, że linka zaczęła pękać.

REKLAMA

Jak dojechać do warsztatu lub domu?

REKLAMA

Umiejętnie prowadząc auto można kontynuować jazdę z tak naderwaną lub zerwaną linką sprzęgła. Oczywiście nie może to być zbyt długi dystans. Wystarczy jednak na dojazd do domu lub warsztatu. Jeżeli będziemy delikatnie operować pedałem gazu, to możemy nawet wykonywać redukcje biegów. Wbrew pozorom, trzeba mieć pewną wprawę oraz co najważniejsze nie sprawiać zagrożenia na drodze.

Zacznijmy od opanowania odpowiedniej techniki ruszania. Wrzucamy pierwszy bieg i zaczynamy kręcić rozrusznikiem. Samochód zacznie szarpać, po czym ruszy do przodu. Jeżeli boimy się zmiany biegów to wrzucamy 2 bieg i uruchamiamy silnik w taki sam sposób. Dla bardziej odważnych osób przedstawimy proces zmiany biegów. Oczywiście ruszamy z jedynki w sposób opisany powyżej. Zbyt częste ruszanie w ten sposób rozładuje akumulator, więc nie polecamy tej techniki do miasta.

Zobacz również: Peugeot 206: przegląd układu kierowniczego

Zwiększamy obroty do około 1000obr/min. Spuszczamy nogę z gazu i ustawiamy dźwignię na luz. Jeżeli będziemy wyczuwać, że coś się zacina ponownie dodajemy gazu. Zdejmujemy nogę z pedału przyspieszenia i powoli przesuwamy dźwignię na drugi bieg. Jeżeli wykonamy to poprawnie to bieg „wrzuci się” praktycznie sam. W przypadku dłuższego zwlekania ze zmianą należy dodać gazu, w ten sposób unikniemy zgrzytu przy włączaniu odpowiedniego biegu.

REKLAMA

Próba może się nie udać, wówczas zatrzymujemy samochód i zaczynamy wszystko od początku. Na wyższe biegi przerzucamy w ten sam sposób. Najłatwiej robić to przy niskich prędkościach. 3 bieg przy 30km/h, 4 przy 40km/h i 5 przy 50km/h. Teraz kilka uwag odnośnie redukcji biegów. Najlepiej robić to przy małej prędkości obrotowej i podobnie małej prędkości jazdy.

Zdejmujemy nogę z gazu i wyłączamy bieg. Mamy auto na luzie, delikatnie wciskamy pedał przyspieszenia i wrzucamy niższy bieg. Jeżeli wszystko dobrze zgramy nie powinno być żadnych problemów lub zgrzytów. Po dojechaniu do domu, przystępujemy do naprawy.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana cewki wysokiego napięcia

Wymiana linki

Najpierw demontujemy obudowę filtru powietrza. Następnie zdejmujemy cięgno sprzęgła z widełek włączających. Nie jest to trudne wystarczy nacisnąć kciukiem linkę pomiędzy dźwignią widełek a dźwignią oporową – nie ma problemu z lokalizacją.

Delikatnie cofamy dźwignię widełek i wyjmujemy końcówkę linki z zamocowania. Pancerz linki zamocowany jest w blaszanym uchwycie. Zdejmujemy Linke z pedału sprzęgła, wystarczy wcisnąć go tak, żeby linka wysunęła się z pancerza. Wyjmujemy linkę z przegrody czołowej, odkręcając dwie śruby, które blokują jej swobodne wyjęcie. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA