REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: demontaż dźwigni hamulca ręcznego

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A demontaż dźwigni hamulca ręcznego
Opel Vectra A demontaż dźwigni hamulca ręcznego

REKLAMA

REKLAMA

Wymontowanie dźwigni hamulca ręcznego może wydawać się bardzo łatwe jednak trzeba znać kolejność postępowania. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować dźwignię hamulca ręcznego w Oplu Vectra A.

Pierwszy krok to uniesienie samochodu. Mamy kilka wariantów, możemy skorzystać z platformy warsztatowej lub kanału. W ostateczności można podnieść samochód za pomocą tradycyjnego lewarka i podstawek. W każdym z przypadków należy zachować szczególną ostrożność. W samochodach z katalizatorem należy wymontować blaszaną osłonę przedniej rury wydechowej i katalizatora.

REKLAMA

Zobacz też: Jak wyregulować hamulec ręczny?

W autach przednionapędowych musimy poluzować środkowy zaczep linek hamulcowych. W modelach wyposażonych w napęd na wszystkie koła należy zamierzyć długość gwintu na końcówce i dopiero odkręcić środkowy zaczep linek hamulcowych.

Zdejmujemy linki z zaczepu oraz wyjmujemy z podwozia tulejkę gumową i cięgło. Kolejny krok to demontaż fotelu kierowcy. Zanim do tego przejdziemy należy odkręcić i wyjąć osłonę szyn fotela.

Demontujemy pokrywę na konsoli środkowej. W tym celu wystarczy ją delikatnie podważyć za pomocą śrubokręta. Odczepiamy mieszek osłaniający dźwignię hamulca ręcznego i zdejmujemy go całkowicie. Kolejny krok to demontaż konsoli środkowej. Wyjmujemy do góry pojemnik na płyty (kasety) i wykręcamy znajdujące się tam wkręty. Jeśli mamy elektryczne szyby to należy odbezpieczyć złącze poprzez podważenie języczka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Vectra A: regulacja hamulca ręcznego

REKLAMA

Teraz chwytamy oburącz za konsolę i pociągamy ją do tyłu. W czasie wykonywania tej czynności złącze od elektrycznych szyb odepnie się samoistnie. Za pomocą noża tapicerskiego przecinamy dywanik przy samej dźwigni od strony kierowcy (w kierunku przodu auta). Następnie odkręcamy dźwignię hamulca ręcznego i wyjmujemy z tunelu razem z cięgłem. Odkręcamy od dźwigni hamulca ręcznego wyłącznik lampki kontrolnej i odpinamy przewód elektryczny.

Przechodzimy do montażu. Wkręcamy wyłącznik lampki kontrolnej i podłączamy przewód elektryczny. Wkładamy dźwignię hamulca ręcznego w tunel i dokręcamy śrubę mocującą. Montujemy konsolę środkową w odwrotnej kolejności i mocujemy mieszek na dźwigni zmiany biegów. Wciskamy pokrywę w konsolę i montujemy fotel kierowcy. Wsuwamy gumową tulejkę na cięgło.

W samochodach z przednim napędem zaczepiamy linkę do cięgła. W autach 4x4 nasuwamy zaczep linek na cięgło i wkręcamy nakrętkę na taką samą głębokość jak była wcześniej (dlatego dokonywaliśmy pomiaru). W autach z katalizatorem należy zamontować osłonę rury wydechowej i katalizatora. Na końcu pozostaje nam opuścić samochód.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana bębnów i szczęk hamulcowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA