Opel Vectra A: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych
REKLAMA
REKLAMA
Pracę podzielimy na dwie części. Najpierw przeprowadzimy wymianę klocków hamulcowych, a na końcu pokażemy jak wymienić tarcze. Podstawa to dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. W przypadku tarcz i klocków zalecamy wybierać wśród lepszych firm. Warto sprawdzić promocje na komplety klocków i tarcz. Często cena w zestawie jest znacznie niższa.
REKLAMA
Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana przednich amortyzatorów i sprężyn
REKLAMA
W Vectrze A występują dwa modele zacisków hamulcowych: z wkładkami przytrzymywanymi sprężynami lub sworzniami. Wymiana będzie zaprezentowana na przykładzie tych pierwszych. Wszystkie różnice również zostaną przedstawione. Zaczynamy od wymiany klocków hamulcowych. Pamiętajmy, że wymieniamy klocki parami, nie dopuszcza się wymiany tylko po jednej ze stron.
Luzujemy śruby mocujące koła i podnosimy samochód. Będzie nam do tego potrzebny tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Następnie podważamy za pomocą śrubokręta sprężynę na zacisku. Zdejmujemy dwa kapturki ochronne z prowadników i odkręcamy je za pomocą klucza imbusowego. Należy stosować solidny klucz, zazwyczaj prowadniki trudno się wykręcają.
Nie należy odłączać przewodów hamulcowych. Teraz zdejmujemy zacisk hamulcowy z wewnętrzną wkładką i podwieszamy go za pomocą druta do kolumny zawieszenia. Należy uważać, żeby przewody nie były poskręcane. Wyjmujemy zewnętrzną wkładkę oraz podważamy wewnętrzną i wyjmujemy ją z tłoka zacisku. Po wyjęciu klocków nie można wciskać pedału hamulca bo doprowadzimy do wyskoczenia tłoka z gniazda zacisku.
Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów
Przechodzimy do montażu. Najpierw czyścimy dokładnie miejsca montażu klocków hamulcowych. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szczotki drucianej. Dodatkowo można wyczyścić takie miejsce szmatką nasączoną w spirytusie. Stosowanie wszelkiego rodzaju rozpuszczalników lub bardzo ostrych narzędzi jest zabronione.
Teraz sprawdzamy stan tarczy hamulcowej jeśli jest wyczuwalny duży rant to należy ją wymienić. Opis wymiany tarczy znajduje się w drugiej części poradnika.
REKLAMA
Kontrolujemy osłony przeciwpyłowe pod względem pęknięć. Jeśli znajdziemy usterkę to należy jak najszybciej wymienić taką osłonę. Jakiekolwiek zanieczyszczenie może doprowadzić do powstania nieszczelności tłoka w zacisku. Teraz należy wcisnąć tłoczek. W Warsztatach stosowany jest specjalny przyrząd. My wykonamy tą czynność za pomocą drewnianego trzonka młotka.
Wciskamy tłoczek powoli i bardzo ostrożnie. Należy zwracać uwagę na poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku. Podczas wciskania jego stan będzie się podnosił. Nadmiar należy odessać np. za pomocą strzykawki i zlać do pustego pojemnika. Po wymianie klocków uzupełniamy poziom płynu do napisu MAX. Używamy tylko i wyłącznie nowego płynu. Pojemnik z odessanym płynem oddajemy do punktu utylizacji.
Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż chłodnicy
Teraz wkładamy wewnętrzny klocek, mocując sprężynę w środku tłoka. Następnie wsadzamy w oprawę zacisku zewnętrzny klocek. Odpinamy zacisk od drutu i nakładamy go od góry na tarczę hamulca. Obracamy go do dołu i dociskamy. Prowadniki czyścimy dokładnie za pomocą papieru ściernego i smarujemy specjalnym smarem zabezpieczającym. Zakładamy kapturki ochronne na prowadniki i montujemy sprężynę.
W zacisku hamulcowym ze sworzniami ustalającymi wymiana przebiega w inny sposób. Poniżej przedstawimy różnicę w demontażu w przypadku tego typu. Przede wszystkim należy wybić sworznie – od wewnątrz na zewnątrz. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie wypadły sprężyny przytrzymujące wkładki. W tym momencie wyjmujemy sprężyny i demontujemy klocki hamulcowe i blaszki pośrednie (wyjmujemy za pomocą szczypiec lub śrubokręta). Tłoczek cofamy w taki sam sposób jak w opisie powyżej.
Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Początek pozostaje bez zmian, czyścimy dokładnie powierzchnię przylegania klocków. Wkładamy w zacisk obydwa klocki razem z blaszką pośrednią. Kontrolujemy czy wkładki mają swobodę ruchy i instalujemy sprężyny i wbijamy sworznie od zewnątrz do środka. Na końcu sprawdzamy, czy sprężyny zostały poprawnie zamontowane.
Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana termostatu
Zakładamy koła i przykręcamy. Opuszczamy samochód i dokręcamy śruby. Kontrolujemy poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku i uzupełniamy ewentualne braki do napisu MAX. Przed rozpoczęciem jazdy wciskamy kilkakrotnie pedał hamulca. Przez pierwsze 200 – 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania.
Drugą czynnością jaką wykonamy jest wymiana tarcz hamulcowych. Pierwszy krok to demontaż klocków hamulcowych. Wykonujemy tą czynność zgodnie z powyższym opisem. Następnie odkręcamy śrubę mocującą tarcze hamulcową i zdejmujemy ją. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o odtłuszczeniu tarczy. Należy zamontować tylko i wyłącznie nowe klocki hamulcowe.
Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania. Przez ten czas nowe klocki muszą się „ułożyć” do tarcz.
Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych
REKLAMA
REKLAMA