REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana tylnych tarcz i klocków

Robert Kuśpiel
Do wymiany tylnych klocków i tarcz przyda się lewarek z „kobyłkami”
Do wymiany tylnych klocków i tarcz przyda się lewarek z „kobyłkami”
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Tylne klocki i tarcze hamulcowe zużywają się znacznie wolniej niż przednie. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę tylnych tarcz i klocków hamulcowych.

Wymiana tylnych klocków i tarcz nie jest skomplikowana i można ją przeprowadzić samemu. Tradycyjnie zaczynamy od wyboru materiałów eksploatacyjnych. Podobnie jak dla przednich hamulców polecamy sprawdzone firmy. Tutaj również można znaleźć ciekawe oferty w zestawach (klocki + tarcze).

REKLAMA

Do wymiany będzie nam potrzebny lewarek z „kobyłkami”. Jeżeli mamy możliwość skorzystać z platformy warsztatowej to zdecydowanie ułatwimy sobie całą pracę. Luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Zdejmujemy koło i przystępujemy do wymiany. Na początku przeprowadzimy wymianę klocków hamulcowych. W oddzielnej części zaprezentujemy wymianę tarcz.

Klocki hamulcowe

Pierwszy krok to wybicie prowadników zacisku. Wykonujemy to za pomocą pręta Kub przebijaka. Przystawiamy go od zewnętrznej strony i wbijamy do wewnątrz. Należy zrobić to bardzo ostrożnie gdyż istnieje możliwość wystrzelenia sprężynki mocującej wkładki. Teraz wyjmujemy wspomnianą sprężynę i demontujemy klocki hamulcowe.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przechodzimy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie powierzchnie prowadzące. Najlepiej zrobić to za pomocą szczotki drucianej. Należy unikać wszelkich produktów będących pochodnymi ropy. Sprawdzamy czy osłona przeciwpyłowa nie jest popękana i wciskamy tłoczek za pomocą drewnianego trzonka młotka. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić powierzchni tłoczka oraz jego osłony.

Podczas wykonywania tej czynności należy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego. Jeżeli jego stan będzie się podnosił, nadmiar odciągamy za pomocą strzykawki. Montujemy do zacisku nowe klocki i instalujemy go na swoim miejscu. Zakładamy sprężynę i wbijamy prowadniki. Zakładamy koło i przechodzimy na drugą stronę. Zasada postępowania pozostaje taka sama.

Tarcze hamulcowe

Kiedy mamy uniesiony samochód, zdejmujemy koło i spuszczamy hamulec ręczny. Demontujemy klocki hamulcowe jak w powyższym opisie. Następnie odkręcamy zacisk od wahacza skośnego i podwieszamy go do nadwozia za pomocą drutu. Przekręcamy tarczę, żeby otwór w tarczy ustawił się w pozycji regulatora ustawienia szczęk. Wkładamy śrubokręt i obracamy nakrętkę do wyczuwalnego oporu.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż zderzaków

Teraz odkręcamy nakrętkę ustalającą tarczy hamulcowej i zdejmujemy tarcze. W przypadku problemów uderzamy w nią kilka razy młotkiem (brak możliwości ponownego montażu). Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zaciągnąć kilka razy hamulec ręczny, aby szczęki dosunęły się do powierzchni bębna.

Na końcu regulujemy hamulec ręczny. Opis tej czynności znajduje się w osobnym poradniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA