REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana tylnych tarcz i klocków

Robert Kuśpiel
Do wymiany tylnych klocków i tarcz przyda się lewarek z „kobyłkami”
Do wymiany tylnych klocków i tarcz przyda się lewarek z „kobyłkami”
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Tylne klocki i tarcze hamulcowe zużywają się znacznie wolniej niż przednie. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę tylnych tarcz i klocków hamulcowych.

Wymiana tylnych klocków i tarcz nie jest skomplikowana i można ją przeprowadzić samemu. Tradycyjnie zaczynamy od wyboru materiałów eksploatacyjnych. Podobnie jak dla przednich hamulców polecamy sprawdzone firmy. Tutaj również można znaleźć ciekawe oferty w zestawach (klocki + tarcze).

REKLAMA

Do wymiany będzie nam potrzebny lewarek z „kobyłkami”. Jeżeli mamy możliwość skorzystać z platformy warsztatowej to zdecydowanie ułatwimy sobie całą pracę. Luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Zdejmujemy koło i przystępujemy do wymiany. Na początku przeprowadzimy wymianę klocków hamulcowych. W oddzielnej części zaprezentujemy wymianę tarcz.

Klocki hamulcowe

Pierwszy krok to wybicie prowadników zacisku. Wykonujemy to za pomocą pręta Kub przebijaka. Przystawiamy go od zewnętrznej strony i wbijamy do wewnątrz. Należy zrobić to bardzo ostrożnie gdyż istnieje możliwość wystrzelenia sprężynki mocującej wkładki. Teraz wyjmujemy wspomnianą sprężynę i demontujemy klocki hamulcowe.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przechodzimy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie powierzchnie prowadzące. Najlepiej zrobić to za pomocą szczotki drucianej. Należy unikać wszelkich produktów będących pochodnymi ropy. Sprawdzamy czy osłona przeciwpyłowa nie jest popękana i wciskamy tłoczek za pomocą drewnianego trzonka młotka. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić powierzchni tłoczka oraz jego osłony.

Podczas wykonywania tej czynności należy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego. Jeżeli jego stan będzie się podnosił, nadmiar odciągamy za pomocą strzykawki. Montujemy do zacisku nowe klocki i instalujemy go na swoim miejscu. Zakładamy sprężynę i wbijamy prowadniki. Zakładamy koło i przechodzimy na drugą stronę. Zasada postępowania pozostaje taka sama.

Tarcze hamulcowe

Kiedy mamy uniesiony samochód, zdejmujemy koło i spuszczamy hamulec ręczny. Demontujemy klocki hamulcowe jak w powyższym opisie. Następnie odkręcamy zacisk od wahacza skośnego i podwieszamy go do nadwozia za pomocą drutu. Przekręcamy tarczę, żeby otwór w tarczy ustawił się w pozycji regulatora ustawienia szczęk. Wkładamy śrubokręt i obracamy nakrętkę do wyczuwalnego oporu.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż zderzaków

Teraz odkręcamy nakrętkę ustalającą tarczy hamulcowej i zdejmujemy tarcze. W przypadku problemów uderzamy w nią kilka razy młotkiem (brak możliwości ponownego montażu). Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zaciągnąć kilka razy hamulec ręczny, aby szczęki dosunęły się do powierzchni bębna.

Na końcu regulujemy hamulec ręczny. Opis tej czynności znajduje się w osobnym poradniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA