REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Avensis I FL: regeneracja przednich zacisków - krok po kroku

Robert Kuśpiel
 Zablokowany zacisk,pozna każdy kierowca podczas jazdy Fot. Fotolia
Zablokowany zacisk,pozna każdy kierowca podczas jazdy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym skoncentrujemy się na regeneracji przednich zacisków hamulcowych. Objawem zablokowanych zacisków, są zazwyczaj nagrzewające się hamulce. Zablokowany zacisk, można również poznać po kierownicy podczas jazdy.

Zaczynamy od poluzowania śrub koła. Następnie podkładamy podnośnik i unosimy samochód do góry. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koło. Teraz przechodzimy do odkręcenia zacisku. Zamocowany jest on za pomocą dwóch śrub 14. Następnie odkręcamy wężyk hamulcowy i zaciskamy go kluczem zaciskowym, żeby uniknąć ubytku płynu hamulcowego.

REKLAMA

Po zdjęciu zacisku, możemy dokonać pierwszych oględzin. Na pierwszy rzut oka, zazwyczaj wszystko wygląda poprawnie. Na tym poziomie, możemy już ocenić, czy zacinają się tłoczki. Kiedy, któryś z tłoczków nie pracuje, mogą wystąpić problemy z jego demontażem. W naszym przypadku, był to górny tłoczek. Dlatego w tym miejscu ważna uwaga. Jeżeli widać, że nie wymontujemy tłoczka normalnie, musimy zrobić to inną metodą.

Zobacz również: Jak walczyć z rdzą na tarczach hamulcowych?

REKLAMA

Przed odpięciem wężyka z płynem hamulcowym wciskamy pedał hamulca, wtedy łatwiej wyjmiemy tłoczek. Ten działający prawidłowo, powinniśmy zdemontować bez problemów za pomocą śrubokręta. Kiedy mamy już wszystko rozłożone, należy przejść do wyczyszczenia tych elementów. Do tego musimy wykorzystać dosyć mocne detergenty. Najlepszy będzie odrdzewiacz razem z rozcieńczalnikiem nitro. Pozostawiamy tak na pół dnia, po tym okresie bierzemy papier ścierny wodny 2500 i czyścimy każdą powierzchnię.

Kupujemy zestaw naprawczy do zacisków. W naszym przypadku średnica tłoczka wynosi 40mm, ponieważ mamy zacisk dwutłoczkowy. Najczęściej spotykane są zestawy naprawcze do zacisków jednotłoczkowych o średnicy tłoczka 57mm. Oczywiście, taki zestaw jest do kupienia w ASO, jednak warto poszukać tańszych zamienników. Można je kupić za ok. 40zł. Teraz przechodzimy do złożenie wszystkich elementów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak działa hamulec bębnowy i tarczowy?

Robimy to, używając specjalnego smaru silikonowego do tłoczków. Najpierw zakładamy gumki do wnętrza zacisku, potem zakładamy gumki na tłoczek. Wkładamy tłoczek do środka i na końcu zakładamy sprężynkę. Taka kolejność montażu jest najodpowiedniejsza. Po tak przeprowadzonej regeneracji, tłoczki powinny pracować bardzo lekko. Nie powinno być problemu, żeby rozruszać je palcami. Montujemy zacisk i zakładamy koło. Taką czynność, warto powtórzyć po drugiej stronie. Mamy wtedy pewność, że przednie zaciski pracują bez najmniejszych problemów.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA