Alfa Romeo 156: naprawa podświetlenia panelu sterowania szybami. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Opis ten można traktować również jako poradnik dotyczący wymiany koloru podświetlenia w przełączniku szyb. Przedstawimy wymianę w dwóch wersjach, przed liftingiem wnętrza, ale i po nim. Zaczniemy od nowszego modelu.
REKLAMA
Co będzie nam potrzebne?
• Klucz imbusowy
• Śrubokręt płaski
• Lutownica
• Cyna
• Dioda LED
• Opornik 12V
Na początku wyjmujemy wkładkę z uchwytu do zamykania drzwi. Należy to robić bardzo ostrożnie, jest ona wykonana z gumy i łatwo ją uszkodzić. Następnie odkręcamy dwie śruby trzymające panel sterowania szybami. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Teraz ciągniemy do góry panel sterowania szybami, łapiemy za właściwą (uszkodzoną) kostkę dołączoną do przełącznika i staramy się odłączyć od niej sterownik. Jak zauważymy, nie ma potrzeby wyjmowania wszystkich. Teraz pozostaje nam rozłączenie jej od wiązki - sprawdza się w tym płaski śrubokręt.
Zobacz też: Jak działa wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe?
REKLAMA
Demontujemy klawisz odchylając delikatnie kostkę za pomocą śrubokręta. Usuwamy płytkę, na której widoczna jest dioda LED. Zobaczymy wtedy dwa piny + i -. Staramy się dopasować długość pręcików diody i opornika. Zapewni to nam łatwiejsze przeprowadzenie procesu lutowania. Pamiętamy, żeby przylutować diodę w odpowiedniej pozycji (+ z +), w innym przypadku się nie zaświeci.
Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu kąta świecenia diody. Wystarczy ją delikatnie pochylić, żeby nie świeciła mocniej niż pozostałe. Jej położenie ma również duże znaczenie podczas montowania klawisza. Teraz kostkę łączymy z przewodami. Mocujemy cały sterownik wciskając go od dołu w panel sterowania. Łączymy go z boczkiem drzwi. Przykręcamy dwie śruby kluczem imbusowym i wsadzamy gumową wkładkę w uchwyt do zamykania drzwi.
Zobacz też: Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu
Powyższa metoda znajduje zastosowanie w Alfach 156 o poliftowych wnętrzach. W przypadku tych przed zmianą stylizacji wnętrza, wymiana wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim przyciski są innego typu. Potrzebna dioda to SMD. Efektem tego jest brak konieczności stosowania opornika, zawiera go ona w sobie. Podczas przeprowadzenia wymiany, niezbędna okazuje się lutownica z cienkim grotem, ale i szczypce.
Na podstawie tego opisu można wykonać wymianę podświetlenia w każdym z przycisków.
REKLAMA
REKLAMA