Toyota Avensis I: wymiana szczotkotrzymacza rozrusznika
REKLAMA
REKLAMA
Dlatego czas przeprowadzić naprawę. Na początku musimy zamówić nowe szczotki, najlepiej oryginalne. Przed rozpoczęciem pracy oczywiście odłączamy minusową klemę od akumulatora. Następnie, demontujemy zbiornik rezonatora powietrza. Praktycznie, w tym momencie mamy już dobre dojście do rozrusznika i do śrub, które go mocują. Przy samym rozruszniku jest wspornik, który musimy odkręcić.
REKLAMA
Zobacz również: Toyota Avensis I: wymiana podświetlenia zegarów
Odpinamy przewody doczepione do rozrusznika, odkręcamy śruby rozrusznika i możemy już go wyjąć. Przystępujemy teraz do wymiany szczotkotrzymacza. Możemy zdemontować automat rozrusznika i ocenić jego stan.
My postanowiliśmy ominąć ten punkt i zabrać się za sam rozrusznik. Odkręcamy dwie długie szpile, które trzymają rozrusznik i oddzielamy po kolei każdą część. Jeżeli będzie wyczuwalny opór, możemy w niego lekko popukać.
REKLAMA
Najprawdopodobniej, wszędzie będziemy mieli pozostałości po szczotkach. Są stosunkowo ciężkie do usunięcia. Należy jednak wyczyścić wszystkie elementy z tych pozostałości. Teraz odkręcamy dwie śruby, które mocują szczotkotrzymacz do tylnej obudowy i w jego miejsce montujemy nowy. Komutator czyścimy lekko papierem ściernym, łącznie z wszystkimi szczelinami.
Możemy teraz przystąpić do składania wszystkich elementów. Musimy sobie przytrzymać wciśnięte szczotki. Najlepszym sposobem, jest wykorzystanie papierowej tuby, na którą nawinięta jest folia do pieczenia. Wszystko składamy w odwrotnej kolejności. Montujemy gotowy rozrusznik do silnika, podłączamy akumulator i cieszymy się z działającego rozrusznika.
Zobacz również: Toyota Avensis I: naprawa przełącznika wycieraczek
Na koniec kilka uwag odnośnie całego procesu. Należy uważać podczas pracy z rozrusznikiem, żeby niczego nie uszkodzić. Wówczas, jeśli nie jesteśmy zbyt doświadczonymi mechanikami możemy mieć problem z lokalizacją uszkodzenia. Pamiętajmy, żeby wszystko dobrze i poprawnie skręcić. Mamy na myśli zarówno sam rozrusznik i jego wnętrze jak i elementy, które odkręcaliśmy w celu ułatwienia sobie do niego dostępu.
REKLAMA
REKLAMA