REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Avensis I: naprawa manetki kierunkowskazów

Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona manetka kierunkowskazów jest dosyć męczącą usterką. Brak kierunkowskazów, lub ich zmienne działanie, może okazać się bardzo niebezpieczne na drodze. Nie możemy zwlekać z naprawą.

Oczywiście, możemy kupić nowy przełącznik, jednak my postaramy się naprawić go tak, żeby działał bez żadnych komplikacji.
Rozpoczynamy od dobrego ustawienia kierownicy. Kręcimy nią w taki sposób, żeby odsłonić śruby mocujące plastik po lewej i prawej stronie.

REKLAMA

Odkręcamy również śrubę pod kierownicą trzymającą dolny plastikowy element. Teraz zdejmujemy go, odpinając z zaczepów górnego plastiku. Następnie odkręcamy śrubę znajdującą się przy stacyjce, mocującą górny plastik.

Zobacz również: Toyota Avensis I: naprawa przełącznika wycieraczek

REKLAMA

Potem przechodzimy do śruby ramki licznika. Przed zdjęciem górnego plastiku z kolumny kierownicy należy usunąć ramkę. Najlepiej zrobić to podważając ją od dołu i wyciągnąć górną stroną do siebie. Po jej wyjęciu przechodzimy do odkręcenia dwóch śrubek mocujących przełącznik zespolony do kolumny kierownicy.

Możemy teraz odpiąć kostkę od przełącznika. Górną kostkę odpinamy, łapiąc za końcówki i naciskając je w kierunku środka kolumny kierownicy. W tym momencie wyjmujemy przełącznik. Robimy to, wysuwając go w kierunku drzwi kierowcy. Potem zdejmujemy z niego plastikową nakładkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz zabieramy się za demontaż przełącznika. Zdejmujemy plastikową nakładkę z przełącznika, a następnie odkręcamy dwie śrubki. W ten oto sposób mamy rozłożony przełącznik. Przed nami najważniejsza operacja, czyli czyszczenie przełącznika.

Dokładnie, mamy do wyczyszczenia zaśniedziałe trzy styki w górnej części. Musimy również wyczyścić blaszkę, która jest pod sprężynką. To właśnie ona przesuwa się po tych stykach, w zależności od położenia manetki. Należy uważać, żeby nie zgubić tej sprężynki. Bez niej nasza manetka nie będzie działać. Dlatego zwracajmy na nią szczególną uwagę, żeby nie stracić więcej czasu na poszukiwania niż naprawę.

Zobacz również: Toyota Avensis I: demontaż kierownicy

Kiedy wszystko dobrze wyczyścimy, możemy składać manetkę. Kierunkowskazy powinny działać, beż żadnych problemów. Trzeba sprawdzić wszystkie funkcje przełącznika. Zazwyczaj niedziałające kierunkowskazy są efektem zbyt zaśniedziałych styków. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup manetki, warto sprawdzić powyższą metodę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA