Opel Astra F: wymiana chłodnicy
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana chłodnicy jest przeprowadzana najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym, najczęściej spotykanym jest uszkodzenie mechaniczne chłodnicy, które powoduje wyciek płynu chłodniczego. W takim przypadku konieczna jest naprawa lub wymiana chłodnicy. Drugim powodem jest zbyt duże nagromadzenie się kamienia kotłowego. Powoduje to znaczne obniżenie sprawności układu chłodzenia.
REKLAMA
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana płynu chłodniczego
REKLAMA
Niezależnie od tego jaki jest powód niesprawności chłodnicy, demontaż przebiega w taki sam sposób. Całą operację można wykonać we własnym zakresie. Nie jest nam do tego potrzebna platforma warsztatowa lub specjalistyczny sprzęt. Na początku należy zlać płyn chłodzący. Pierwszy krok to odkręcenie korka na zbiorniczku wyrównawczym. Teraz musimy wymontować osłonę pod chłodnicą, jeśli jest na wyposażeniu. W tym celu należy unieść przód samochodu. Podstawiamy pod chłodnicę puste naczynie i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie chłodnicy. Odłączamy przewód od chłodnicy i czekamy aż spłynie cała ciecz. W niektórych modelach zostały zastosowane opaski sprężyste.
Luzujemy opaski zaciskowe i odłączamy od chłodnicy górny gumowy przewód oraz przewód prowadzący do zbiornika wyrównawczego. W przypadku automatycznej skrzyni biegów należy poluzować opaski zaciskowe i odłączyć przewody olejowe od chłodnicy. Pamiętajmy o zaślepieniu przewodów. Najlepiej zrobić to za pomocą czystych korków o odpowiedniej średnicy. Demontujemy przewód elektryczny od włącznika termicznego w chłodnicy oraz odłączamy przewód od wentylatora. Teraz odkręcamy górne wsporniki i wyjmujemy chłodnicę do góry z gumowych mocowań razem z wentylatorem.
Zobacz też: Opel Astra F: wymontowanie pompy cieczy chłodzącej
Jeżeli decydujemy się na wymianę, to pamiętajmy żeby zakupić odpowiednią chłodnice do naszego samochodu. Nie zalecamy wybierać używanych chłodnic lub nieoryginalnych. W pierwszym przypadku najczęściej nie mamy pewności, czy dana chłodnica nie jest w gorszym stanie niż nasza obecna. Jeśli chodzi o nieoryginalne to najczęściej nie są tak wytrzymałe jak oryginalne egzemplarze.
REKLAMA
Oczywiście nie dyskwalifikujemy wszystkich zamienników. Nie każdego stać na zakup oryginalnej chodnicy w autoryzowanym serwisie. Dlatego warto poszukać zamienników lepszych firm. Zazwyczaj są niewiele droższe od tanich zamienników, a mają zdecydowanie lepszą jakość.
Przystępujemy do montażu. W przypadku kiedy chłodnica ma być wymieniona należy przełożyć do nowej chłodnicy wentylator i wyłącznik termiczny. Następnie sprawdzamy stan tulejek gumowych. Jeżeli są uszkodzone lub popękane to należy je wymienić na nowe. Teraz możemy włożyć chłodnicę razem z wentylatorem w podpory gumowe. Wyrównujemy ustawienie chłodnicy i przykręcamy wsporniki.
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy oleju
Następnie podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika termicznego i do wentylatora. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w automatyczną skrzynię biegów to należy podłączyć przewody olejowe i zabezpieczyć za pomocą opasek. Podłączamy przewody gumowe do chłodnicy i zabezpieczamy za pomocą opasek. Na końcu uzupełniamy układ cieczą chłodzącą.
Pamiętajmy, że po zamontowaniu nowej chłodnicy stosujemy tylko i wyłącznie nowy płyn chłodzący. Pod żadnym względem nie należy zalewać układu wcześniej spuszczonym płynem.
W silnikach 1.4 i 1.6 ośmiozaworowych odłączamy przewód elektryczny od czujnika temperatury i wykręcamy czujnik, który znajduje się przy kolektorze dolotowym. Wlewamy płyn chłodniczy do zbiornika wyrównawczego do momentu aż zacznie wypływać przez otwór po wykręconym czujniku. Wkręcamy go ponownie i podłączamy przewód elektryczny.
Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?
W silnikach szesnastozaworowych wykręcamy śrubę z łbem walcowym w obudowie termostatu. Wlewamy ciecz do zbiornika wyrównawczego aż zacznie wypływać przez otwór po wykręconej śrubie. Teraz wkręcamy śrubę stosując masę uszczelniającą. Wlewamy ciecz chłodzącą do zbiorniczka do oznaczenia KALT. W silnikach ośmiozaworowych 1.7, 1.8, 2.0 układ chłodzący odpowietrza się samoczynnie, podczas nagrzewania silnika.
Zakręcamy korek na zbiorniczku wyrównawczym i uruchamiamy silnik. Nagrzewamy go do momentu aż otworzy się termostat. Dolny przewód chłodniczy powinien być gorący. Sprawdzamy czy nie widać jakichkolwiek wycieków i wyłączamy silnik. Czekamy aż opadnie temperatura i sprawdzamy ponownie poziom cieczy chłodzącej. W razie konieczności uzupełniamy poziom do odpowiedniego stanu. Na końcu montujemy dolną osłonę chłodnicy.
Po wymianie chłodnicy zalecamy kontrolować jej szczelność przez kilka najbliższych dni. Jakiekolwiek wycieki świadczą o nieprawidłowym montażu lub uszkodzeniu chłodnicy.
REKLAMA
REKLAMA