Volkswagen Polo III: wymiana termostatu
REKLAMA
REKLAMA
Wadliwy termostat może doprowadzić do usterki silnika. Jeżeli termostat się nie otworzy to może dojść do przegrzania silnika. W przypadku kiedy pozostaje ciągle otwarty to mamy problem z osiągnięciem prawidłowej temperatury a co za tym idzie wydajność układu ogrzewania jest bardzo mała. Powodem zbyt szybkiego nagrzewania się silnika może być nadmiar kamienia kotłowego w chłodnicy.
REKLAMA
Zobacz też: W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?
Zalecamy kupno termostatu dobrej sprawdzonej firmy. Praktycznie najlepszym wyborem jest zakup oryginalnego termostatu. Cena jest większa niż w przypadku zamienników jednak możemy mieć pewność, że będzie funkcjonował prawidłowo.
REKLAMA
Zaczynamy od silnika benzynowego. Podstawiamy pod chłodnice puste naczynie i luzujemy opaskę za pomocą szczypiec i ściągamy dolny przewód chłodnicy. Czekamy aż spłynie cały płyn i odkręcamy od budowy termostatu króciec podłączeniowy i odkładamy go na bok razem z przewodem. Teraz wyjmujemy termostat i instalujemy w jego miejsce nowy. Wymieniamy pierścień uszczelniający i montujemy termostat w taki sposób, żeby nakładka weszła w wycięcia króćca.
Osadzamy i przykręcamy króciec. Montujemy dolny przewód chłodnicy i skręcamy opaskę zaciskową. Uzupełniamy układ płynem chłodzącym i uruchamiamy silnik. Czekamy do momentu aż otworzy się termostat. Sprawdzamy szczelność i dolewamy płynu jeśli jest taka potrzeba.
Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż chłodnicy
W silniku Diesla wymiana wygląda bardzo podobnie. Tutaj może okazać się konieczne uniesienie samochodu. Jeśli będziemy mieli problemy z demontażem to należy zdemontować pompę wspomagania razem ze wspornikiem i podwiesić ją razem z przewodami. Zdejmujemy dolny przewód chłodniczy i zlewamy całą ciecz. Odkręcamy króciec termostatu i wyjmujemy go razem z termostatem.
Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Wymieniamy pierścień uszczelniający i instalujemy nowy termostat. Jeśli wymontowaliśmy pompę wspomagania to należy ją przykręcić na swoje miejsce. Opuszczamy samochód i uzupełniamy cały układ nową cieczą chłodzącą. Uruchamiamy silnik i czekamy aż otworzy się termostat. Kontrolujemy szczelność wszystkich połączeń i dolewamy płynu jeśli zachodzi taka potrzeba.
Zalecamy użyć nowego płynu chłodzącego zarówno w silniku benzynowym jak i wysokoprężnym. Stary płyn oddajemy do punktu utylizacji.
Zobacz też: Volkswagen Polo III: kontrola skrzyni biegów i układu przeniesienia napędu
REKLAMA
REKLAMA