REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: demontaż wtryskiwaczy w silniku Diesla

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A demontaż wtryskiwaczy w silniku Diesla
Opel Vectra A demontaż wtryskiwaczy w silniku Diesla

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone wtryskiwacze mają negatywny wpływ na pracę silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować wtryskiwacze w Oplu Vectra A.

Wtryskiwacze to jedne z ważniejszych elementów w silniku Diesla. Usterka może doprowadzić do uszkodzenia panewek. Zanim przystąpimy do wymiany należy wykonać najłatwiejszy test w celu sprawdzenia wtryskiwaczy. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go pracującego na biegu jałowym. Następnie zaczynamy luzować nakrętki na przewodach wtryskowych. Jeżeli odgłos dzwonienia ustanie po odkręceniu którejś z nakrętek to znak, że dany wtryskiwacz wymaga wymiany.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów

REKLAMA

Kolejną metodą jest luzowanie nakrętek kiedy silnik pracuje na wysokich obrotach (również na biegu jałowym). Jeżeli po poluzowaniu danej nakrętki prędkość obrotowa nie ulegnie zmianie to znak, że dany wtryskiwacz wymaga wymiany. Warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy uszkodzonych wtryskiwaczy. Przede wszystkim będzie to spadek mocy silnika i zwiększone zużycie paliwa. Z efektów wizualnych możemy zaobserwować czarną barwę spalin. Tym objawom może towarzyszyć również przegrzanie silnika i problemy z rozruchem.

Przechodzimy do wymontowania wtryskiwaczy. Zaczniemy od silnika 1.7D. Tutaj na początku należy oczyścić dokładnie przewody wtryskowe. Po ich dokładnym wyczyszczeniu należy je wymontować. W tym celu będziemy potrzebować klucza oczkowego oczkowego. Można sobie samemu przygotować takie narzędzie lub kupić gotowe (17x19). Luzujemy wszystkie nakrętki, pamiętając, żeby nie przeginać przewodów a tym bardziej zmieniać ich kształtów.

Teraz odkręcamy nakrętki mocujące przewody powrotne i zdejmujemy je. Następnie odkręcamy obsady razem z wtryskiwaczami za pomocą klucza nasadowego. Na końcu z każdego z otworów wyjmujemy podkładkę i miedziane uszczelki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak odpowietrzyć układ wtryskowy w silniku Diesla?

REKLAMA

Po wyjęciu uszkodzonego wtryskiwacza przechodzimy do montażu nowego. Do każdego z otworów wkładamy nową uszczelkę. Wkładamy tulejkę w taki sposób, żeby mniejszą średnicą była skierowana do dołu. Na tulejkę zakładamy nową uszczelkę miedzianą natomiast w tulejkę nową podkładkę kształtową. Dokręcamy wtryskiwacze momentem 70Nm oraz przewody wtryskowe momentem 25Nm.

Przechodzimy do silnika 1.7TD. Tutaj wymiana wygląda bardzo podobnie. Na początku należy zdemontować kolektor dolotowy. Następnie odkręcamy wszystkie przewody wtryskowe. W tym celu również będziemy potrzebować rozciętego klucza oczkowego. Uważamy, żeby nie wyginać przewodów. Niedopuszczalne jest zmienianie ich kształtów.  Teraz odkręcamy nakrętki mocujące przewody powrotne i zdejmujemy je.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana wtryskiwaczy w silniku Diesla

Odkręcamy obsady z wtryskiwaczami i wyjmujemy z każdego otworu podkładkę i uszczelki miedziane. Przechodzimy do montażu. W każdy otwór wkładamy nową uszczelkę i nową podkładkę. Instalujemy wtryskiwacz w otwór tak, żeby znak na obsadzie był naprzeciw uwypuklenia na głowicy. Dokręcamy górną część obsady (60Nm) przytrzymując kluczem płaskim nakrętkę łączącą wtryskiwacza.

Instalujemy przewody powrotne (moment dokręcania 30Nm) i wtryskowe (moment dokręcania 25Nm), a na końcu dokręcamy kolektor dolotowy (moment dokręcania 30Nm).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA