REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie. Fot. Fotolia
Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak Spółka powinna prawidłowo udokumentować wydatki na zakup usług szkoleniowych aby zminimalizować ryzyko sporu z organami podatkowymi?

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest (zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)   m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek: uzyskania przychodu, istnienia związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania wydatku. Brak stosownych dokumentów potwierdzających spełnienie świadczenia uniemożliwia zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Kwestia właściwego udokumentowania szczególnie dotyczy usług o charakterze niematerialnych (nie mającej charakteru rzeczowego) tj. szkolenia, usługi doradcze, usługi prawne, usługi marketingowe, które stanowią szczególne zainteresowanie organów podatkowych. Spółka powinna zatem posiadać dowody wykonania takich usług, które potwierdzać będą faktyczne wykonanie usługi i dopiero wtedy będzie miała prawo do zaliczenia poniesionego z tego tytułu wydatku do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku braku dowodów potwierdzających wykonanie usługi Spółka może narazić się na ryzyko sporu z organami podatkowymi, które mogą zakwestionować ujęcie w kosztach uzyskania przychodu wydatków o charakterze niematerialnym.

REKLAMA

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

REKLAMA

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak również ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają wprost, jakiego rodzaju dowody mogą potwierdzać faktyczne wykonanie usług o charakterze niematerialnym. Orzecznictwo potwierdza, że w przypadku usług niematerialnych podatnik musi wykazać, że zostały one rzeczywiście wykonane, miały na celu uzyskanie przychodu i że wykonał je podmiot, na rzecz którego poniesiono wydatek. Taki pogląd wyraził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 grudnia 2007 r., sygn. akt II FSK 1425/06  w sprawie dotyczącej usług marketingowych.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że  sama umowa czy faktura nie są wystarczającymi dowodami potwierdzającymi wykonanie usług niematerialnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 5 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 817/11 uznał, że koniecznym jest także wykazanie faktu zakupu usług niematerialnych dowodami materialnymi co nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do usług niematerialnych. Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 20 sierpnia 2002 r., w sprawie o sygn. I SA/Ka 1226/01 wskazał, iż sam fakt zawarcia umowy i wypłata wynagrodzenia nie uprawniają podatnika w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu z tytułu konsultingu. Dopiero wykonanie usługi konsultingowej i ocena realizacji efektów działań konsultingowych dają podstawę do odliczenia od przychodu wydatków poniesionych na ten cel.

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z powyższego zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania jest uzależnione od ich prawidłowego udokumentowania. Zgodnie z treścią art. 180 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Ze strony dowodowej w naszej ocenie przydatne będzie posiadanie w takim przypadku wszelkich dowodów uzasadniających stanowisko podatnika tj. np.

  1. umowa ze świadczącym usługi niematerialne – określające zakres usług oraz system rozliczeń (np. cena ryczałtowa, stawki godzinowe, termin spełnienia świadczenia),
  2. protokoły zakończenia i odbioru wykonanej usługi, podpisane przez strony umowy,
  3. lista osób, które odbyły szkolenie/wskazanie uczestników - w postaci listy obecności,
  4. szczegółowy program szkolenia,
  5. opis celu przeprowadzenia szkolenia,
  6. materiały szkoleniowe (elektroniczna prezentacja przedstawiona podczas szkoleń, materiały rozdane uczestnikom),
  7. zdjęcia/filmy wykonane podczas szkoleń,
  8. raporty, memoranda, korespondencja (faksowa, mailowa, tradycyjna), notatki i podsumowania ze spotkań,
  9. inne dokumenty np. dowód potwierdzający konieczność posiadania przez szkolone osoby odpowiednich umiejętności na ich stanowiskach pracy (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02 czerwca 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-276/10/MK), które będą miały istotne znaczenie również w przypadku możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na gruncie  21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy.

Tekst: Igor Klimkowski, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA