REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie. Fot. Fotolia
Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak Spółka powinna prawidłowo udokumentować wydatki na zakup usług szkoleniowych aby zminimalizować ryzyko sporu z organami podatkowymi?

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest (zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)   m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek: uzyskania przychodu, istnienia związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania wydatku. Brak stosownych dokumentów potwierdzających spełnienie świadczenia uniemożliwia zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Kwestia właściwego udokumentowania szczególnie dotyczy usług o charakterze niematerialnych (nie mającej charakteru rzeczowego) tj. szkolenia, usługi doradcze, usługi prawne, usługi marketingowe, które stanowią szczególne zainteresowanie organów podatkowych. Spółka powinna zatem posiadać dowody wykonania takich usług, które potwierdzać będą faktyczne wykonanie usługi i dopiero wtedy będzie miała prawo do zaliczenia poniesionego z tego tytułu wydatku do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku braku dowodów potwierdzających wykonanie usługi Spółka może narazić się na ryzyko sporu z organami podatkowymi, które mogą zakwestionować ujęcie w kosztach uzyskania przychodu wydatków o charakterze niematerialnym.

REKLAMA

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

REKLAMA

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak również ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają wprost, jakiego rodzaju dowody mogą potwierdzać faktyczne wykonanie usług o charakterze niematerialnym. Orzecznictwo potwierdza, że w przypadku usług niematerialnych podatnik musi wykazać, że zostały one rzeczywiście wykonane, miały na celu uzyskanie przychodu i że wykonał je podmiot, na rzecz którego poniesiono wydatek. Taki pogląd wyraził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 grudnia 2007 r., sygn. akt II FSK 1425/06  w sprawie dotyczącej usług marketingowych.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że  sama umowa czy faktura nie są wystarczającymi dowodami potwierdzającymi wykonanie usług niematerialnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 5 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 817/11 uznał, że koniecznym jest także wykazanie faktu zakupu usług niematerialnych dowodami materialnymi co nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do usług niematerialnych. Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 20 sierpnia 2002 r., w sprawie o sygn. I SA/Ka 1226/01 wskazał, iż sam fakt zawarcia umowy i wypłata wynagrodzenia nie uprawniają podatnika w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu z tytułu konsultingu. Dopiero wykonanie usługi konsultingowej i ocena realizacji efektów działań konsultingowych dają podstawę do odliczenia od przychodu wydatków poniesionych na ten cel.

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Jak wynika z powyższego zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania jest uzależnione od ich prawidłowego udokumentowania. Zgodnie z treścią art. 180 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Ze strony dowodowej w naszej ocenie przydatne będzie posiadanie w takim przypadku wszelkich dowodów uzasadniających stanowisko podatnika tj. np.

 1. umowa ze świadczącym usługi niematerialne – określające zakres usług oraz system rozliczeń (np. cena ryczałtowa, stawki godzinowe, termin spełnienia świadczenia),
 2. protokoły zakończenia i odbioru wykonanej usługi, podpisane przez strony umowy,
 3. lista osób, które odbyły szkolenie/wskazanie uczestników - w postaci listy obecności,
 4. szczegółowy program szkolenia,
 5. opis celu przeprowadzenia szkolenia,
 6. materiały szkoleniowe (elektroniczna prezentacja przedstawiona podczas szkoleń, materiały rozdane uczestnikom),
 7. zdjęcia/filmy wykonane podczas szkoleń,
 8. raporty, memoranda, korespondencja (faksowa, mailowa, tradycyjna), notatki i podsumowania ze spotkań,
 9. inne dokumenty np. dowód potwierdzający konieczność posiadania przez szkolone osoby odpowiednich umiejętności na ich stanowiskach pracy (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02 czerwca 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-276/10/MK), które będą miały istotne znaczenie również w przypadku możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na gruncie  21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy.

Tekst: Igor Klimkowski, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

  Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

  Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

  Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

  Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

  Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

  Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

  W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

  REKLAMA

  Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

  Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

  Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

  Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

  Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

  Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

  Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

  Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

  REKLAMA

  Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

  Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

  Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

  Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

  REKLAMA