REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu

Subskrybuj nas na Youtube
Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu. Fot. Fotolia
Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatna realizacja świadczeń na rzecz osoby prawnej co do zasady prowadzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP) do powstania przychodu podatkowego. Przychodami są bowiem w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).

Aby jednak można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych, stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie. Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zarządzać flotą lokomotyw?

REKLAMA

W celu prawidłowego zidentyfikowania nieodpłatnego świadczenia w odniesieniu do członków zarządu pełniących swoje funkcje bez wynagrodzenia należy ustalić, kto pełni tego rodzaju funkcję. Inne skutki podatkowe należy bowiem określić w przypadku, kiedy funkcję członka zarządu pełni udziałowiec (akcjonariusz) a inne w przypadku kiedy członek zarządu nie jest wspólnikiem takiej spółki.

Jeśli członek zarządu pełniący swoją funkcję nieodpłatnie jest jednocześnie wspólnikiem spółki, w tym zakresie nie powstanie przychód  z nieodpłatnych świadczeń. Należy bowiem podkreślić, że w ramach stosunków łączących spółkę kapitałową ze wspólnikami takiej spółki szczególną rolę odgrywają świadczenia wynikające z umowy spółki, m.in. świadczenia związane z pełnieniem funkcji w jej organach. W przypadku tego rodzaju świadczeń wspólnika na rzecz spółki nie można uznać, że Spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie, nawet jeżeli nie zostało określone z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie wspólnika. Sprawowanie funkcji członka zarządu nieodpłatnie nie jest uznawane za działanie nieekwiwalentne, gdyż spełniający może uzyskać w przyszłości wzajemną korzyść majątkową w postaci prawa do dywidendy. Takie stanowisko potwierdził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja indywidualna o sygn. IBPBI/2/423-1400/12/PC z dnia 1 lutego 2013 r.) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna o sygn. ILPB3/423-1061/09-2/KS z dnia 10 lutego 2010 r.). Potwierdzenie powyższego stanowiska można również odnaleźć w orzecznictwie sądowo administracyjnym (m.in. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sygn. I SA/Gd 949/09 z dnia 18 marca 2010 r.).

Zobacz też: Pracodawca nie chce zwrócić kosztów za użytkowanie samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odmienne, od powyżej przedstawionych, skutki podatkowe powstaną w przypadku, kiedy nieodpłatne pełnienie funkcji będzie dotyczyło członków zarządu nie będących jednocześnie wspólnikami tych spółek. W tym zakresie podkreśla się, że wykonywanie przez daną osobę funkcji zarządczych w spółce bez wynagrodzenia stanowi dla podmiotu otrzymującego takie świadczenie przychód z nieodpłatnych świadczeń - pełnienie funkcji zarządczych nieodpłatnie jest bowiem świadczeniem nieekwiwalentnym (takie stanowisko wyraził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygn. ILPB3/423-72/11-4/KS z dnia 9 maja 2011 r.).

Podsumowując, pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia przez osoby będące jednocześnie wspólnikami tych spółek nie rodzi po stronie spółki  obowiązku rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP. Taki obowiązek powstanie jednak w przypadku kiedy członek zarządu będzie pełnił swoją funkcję nieodpłatnie i jednocześnie nie będzie wspólnikiem tej spółki.

Zobacz też: Modele telefonów dla pracowników różnych szczebli

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA